Łatwiej odnaleźć rachunki bankowe zmarłych członków rodziny

autor: Małgorzata Raczkowska04.07.2016, 11:32; Aktualizacja: 04.07.2016, 11:38
bank mobilny, bank, mobile, internet, telefon, bankowość

Zmiana polega na tym, że dotychczas poszukiwanie rachunków uśpionych wymagało zwracania się z odrębnymi pytaniami do wszystkich banków lub SKOK-ów, w których zmarły, według naszych przypuszczeń, mógł mieć rachunekźródło: ShutterStock

Kilka miesięcy temu zmarł mój dziadek, jestem jego jedynym spadkobiercą, co też zostało poświadczone przez notariusza – opowiada pan Paweł. – Mój dziadek nie był może człowiekiem majętnym, ale dysponował niewielkim kapitałem, który przenosił z banku do banku, z lokaty na lokatę. Wiem, że miał pieniądze na różnych rachunkach w różnych miejscach. Wydaje mi się, że nie zlikwidowałem wszystkich, bo po prostu o nich nie wiedziałem. Czy nowe prawo pozwoli mi zdobyć wiedzę na temat finansowych inwestycji mojego dziadka – zastanawia się czytelnik.

Nowe przepisy, o których pisze pan Paweł, to nowelizacja prawa bankowego, jaka weszła w życie 1 lipca. Powołała ona centralną informację o rachunkach uśpionych, którą prowadzi Krajowa Izba Rozrachunkowa. To usługa zupełnie nowa, która umożliwi dostęp do wiedzy o kontach osób zmarłych i innych zapomnianych rachunkach osób fizycznych prowadzonych we wszystkich działających w kraju bankach i SKOK-ach.

Już teraz pan Paweł (oraz każdy, kto uzyskał tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku albo osoba fizyczna poszukująca własnych rachunków) może złożyć wniosek o udzielenie takiej informacji w dowolnym banku lub SKOK-u. Nie trzeba być nawet jego klientem. Wtedy ta instytucja wyśle pytanie do centralnej informacji, a ona roześle je do wszystkich innych banków i SKOK-ów. Te zobowiązane są do odpowiedzi.

Na ich podstawie centralna informacja sporządzi zestawienie wszystkich banków i SKOK-ów, w których zmarły miał rachunki. Będzie tam nazwa instytucji, numer rachunku i informacja, czy jest on nadal aktywny. Nie dostarczy jednak wiedzy o zgromadzonych na koncie kwotach. Po te dane pan Paweł będzie musiał się zwrócić już bezpośrednio do konkretnego banku lub SKOK-u.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane