statystyki

Jedna przyczepa nie jeździ na dwóch numerach rejestracyjnych

autor: Ewa Maria Radlińska01.07.2016, 18:30
bramownica-autostrada-TIR

Jeżeli dwie przyczepy mają odrębne numery VIN oraz odrębne numery rejestracyjne, to nie można uznać ich za jeden pojazd.źródło: ShutterStock

15 tys. zł zapłaci przedsiębiorca za mylne przekonanie, że wykonywał transport za pomocą dwóch pojazdów, a tymczasem były to trzy elementy.

TEZA Jeżeli dwie przyczepy mają odrębne numery VIN oraz odrębne numery rejestracyjne, to nie można uznać ich za jeden pojazd. Wraz więc z samochodem jest to zespół trzech pojazdów, a na przejazd w takiej konfiguracji potrzeba zezwolenia.

STAN FAKTYCZNY Podczas przejazdu zatrzymano do kontroli zespół pojazdów składający się z samochodu i dwóch naczep. Kierował nim J.M., który wykonywał przewóz dwóch pustych kontenerów w imieniu przedsiębiorcy M.G. Podczas kontroli okazał trzy dowody rejestracyjne pojazdów. Każdy z nich miał osobne tablice rejestracyjne, oświetlenie zewnętrzne i numery VIN. Kierowca nie okazał zezwolenia, na podstawie którego taka liczba pojazdów mogłaby się poruszać w jednym zespole pojazdów. Wojewódzki inspektor transportu drogowego nałożył więc na przedsiębiorcę karę za przejazd pojazdem nienormatywnym w wysokości 15 tys. zł, ponieważ pojazd złożony był z więcej niż dwóch pojazdów. Główny inspektor transportu drogowego utrzymał w mocy zaskarżoną przez M.G. decyzję. Z protokołu kontroli wynikało, że kontrolowany zespół pojazdów składał się z trzech elementów, a mianowicie ciągnika siodłowego, naczepy i przyczepy, tj. liczby pojazdów większej niż określona w art. 62 ust. 4 ustawy –Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), oraz że wykonywany nim był przejazd bez zezwolenia, co podlega karze pieniężnej stosownie do art. 140ab ust. 1 pkt 3 lit. c tej ustawy. Obydwie przyczepy miały bowiem odrębne numery VIN oraz numery rejestracyjne. Przedsiębiorca wniósł skargę do sądu. Wojewódzki sąd administracyjny oddalił skargę. Wyjaśnił, że argument skarżącego, iż jego środek transportu nie jest w stanie poruszać się samodzielnie po drodze bez podłączenia go do pojazdu poprzedzającego, nie miał znaczenia. Ustawa nie wymaga, aby pojazd był w stanie samodzielnie poruszać się po drodze. Kontrolowany zespół pojazdów składał się z trzech pojazdów, a zatem z większej liczby niż określona w przepisie. M.G. wniósł skargę kasacyjną. Przekonywał, że sporny zespół pojazdów składał się jednak z dwóch pojazdów.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • windy_city(2016-07-01 19:51) Zgłoś naruszenie 10

    "zatrzymano do kontroli zespół pojazdów składający się z samochodu i dwóch naczep" - chciałbym zobaczyć, jak jednym ciągnikiem da się ciągnąć dwie NACZEPY!?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane