Banki pobierają niedozwolone opłaty za niepodjęcie gotówki z placówki

autor: Ewa Maria Radlińska01.07.2016, 07:27; Aktualizacja: 01.07.2016, 08:00
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Sąd okręgowy uznał sporne postanowienie za niedozwolone i zakazał bankowi jego wykorzystywania w obrocie z konsumentami.źródło: ShutterStock

Minimum 100 zł pobierał bank za to, że przygotował dla klienta pieniądze, których ten nie odebrał. Zapomniał jednak o rekompensacie dla konsumenta, gdyby ten przyszedł, a środków by nie było.

TEZA Banki nie mogą stosować w obrocie z konsumentami postanowień zawierających obowiązek poniesienia przez klienta opłaty w razie niepodjęcia zamówionej gotówki w placówce instytucji, jeżeli umowa nie przewiduje konieczności poniesienia analogicznej opłaty na rzecz konsumenta przez bank na wypadek niewykonania zobowiązania przedstawienia do odbioru zamówionych środków pieniężnych.

STAN FAKTYCZNY Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów domagał się uznania za niedozwolone i zakazania bankowi wykorzystywania w obrocie z konsumentami postanowienia wzorca umowy o treści: „Opłata za niepodjęcie zamówionej gotówki: dla wypłaty w PLN od nie podjętej kwoty – 0,3% kwoty, min.100 zł, dla wypłaty w walucie obcej od niepodjętej kwoty – 03% kwoty, min. 140 zł”. Wskazał, że według regulaminu obowiązującego w banku wypłata gotówkowa z rachunku w placówce banku, przekraczająca limity określone w taryfie opłat i prowizji, wymagała wcześniejszego zgłoszenia – tj. do godziny 14.00, minimum na dwa dni robocze przed planowaną wypłatą. Natomiast niepodjęcie przez klienta gotówki w ustalonym terminie skutkowało tym, że bank pobierał opłatę określoną spornym postanowieniem. W ocenie prezesa UOKiK zapis ten narusza interesy konsumentów, klient jest bowiem zobowiązany do zgłaszania chęci wypłaty znacznej kwoty gotówką, przy czym nie ma możliwości anulowania zlecenia, mimo że niezrealizowanie wypłaty jest zagrożone poniesieniem sankcji finansowych. Ponadto postanowienie narusza w sposób rażący interesy konsumentów z uwagi na to, że przewiduje poniesienie przez nich opłaty, mimo że w stosunku do banku nie przewidziano sankcji finansowej, w przypadku gdy ten nie zapewni zamówionych środków pieniężnych. Prezes UOKiK wniósł zatem o uznanie postanowienia jako spełniającego przesłanki z art. 3851kodeksu cywilnego i zakazania jego stosowania w obrocie z konsumentami.

UZASADNIENIE Sąd okręgowy uznał sporne postanowienie za niedozwolone i zakazał bankowi jego wykorzystywania w obrocie z konsumentami. Wyjaśnił, że sprzeczne z dobrymi obyczajami są m.in. działania wykorzystujące niewiedzę, brak doświadczenia konsumenta, naruszenie równorzędności stron umowy, działania zmierzające do dezinformacji, wywołania błędnego przekonania klienta, wykorzystania jego niewiedzy lub naiwności. Sąd uznał sporną klauzulę za niedozwoloną, ponieważ obowiązek poniesienia przez klienta opłaty w wysokości stanowiącej procent od kwoty niepodjętej gotówki nie przewiduje konieczności poniesienia analogicznej opłaty na rzecz konsumenta przez bank na wypadek niewykonania zobowiązania.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sn(2016-07-02 09:42) Zgłoś naruszenie 10

    Za takie czyny bank powinien być solidnie ukarany, aby tego więcej nie czynił .Zwrócić klientom pobrane kwoty wg KC jako nieuzasadnione wzbogacenie , np.za 3 lata, kwoty nienależne z odsetkami ustawowymi . Wszelkie potrącenia z konta klienta samowolnie bez podania podstawy ustawowej , powinny być przez prawo bankowe KC traktowane jako zabór mienia i KK. To wymusiłoby większą uczciwość banków (mniej naciągania bezkarnego lub wprowadzania w błąd klienta) , a nie zastawianie przez nich "haków ,sieci nikczemnych np.na frankowiczów" . Przed takimi korpo na masową skalę naciąganiem w różnej formie ma chronić nas Obywateli Państwo Prawa -organy RP. Czekamy nowa władzo ,lepsza zmiano , na takie rozwiązania !!!!!.

    Odpowiedz
  • kiler(2016-07-02 18:39) Zgłoś naruszenie 10

    Przeciez banki działaja bezprawnie z cichym poparciem rzadzacych

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane