statystyki

Grunty rolne to może być kłopot dla spółki prowadzącej hotel

autor: Michał Koralewski28.06.2016, 09:24; Aktualizacja: 28.06.2016, 09:58
Luksusowy hotel

Luksusowy hotelźródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: Spółka jawna składająca się z pięciu wspólników będących osobami fizycznymi jest właścicielem hotelu trzygwiazdkowego położonego na obszarze wiejskim oraz otoczonego lasem i polami uprawnymi. Kilka lat temu spółka nabyła znajdujące się w pobliżu hotelu grunty orne. Planowała, że zmieni ich przeznaczenie i rozbuduje bazę noclegową. Ze względu na brak środków finansowych inwestycję jednakże na kilka lat odłożono. Obecnie w spółce ma dojść do zmian personalnych. W miejsce jednego z dotychczasowych wspólników wstąpić ma nowa osoba. Podstawą zmiany ma być przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na osobę trzecią. Pozostali wspólnicy się obawiają, czy tego typu zmiana podmiotowa nie spowoduje możliwości przejęcia należących do spółki gruntów rolnych.

Okazało się też, że aby przenieść ogół praw i obowiązków w spółce, konieczne jest dokonanie zmian w jej umowie. W czasie bowiem, gdy spółka była zawiązywana, jej założyciele zakładali, że skład osobowy nie będzie podlegał zmianie. Grono wspólników stanowią przyjaciele i najbliższa rodzina inicjatora przedsięwzięcia, którym był Jan Kowalski. Przy tej okazji do umowy spółki mają zostać wprowadzone zmiany zmniejszające wpływ poszczególnych wspólników na zarządzanie. Tak aby nowi wspólnicy nie mogli w łatwy sposób przejąć kontroli nad spółką bądź dokonać niekorzystnych dla niej rozporządzeń. Wspólnicy zastanawiają się także nad tym, czy taka zmiana umowy spółki możliwa jest przez internet.

Problemów do omówienia jest więcej. Jako że zbliża się sezon letni, gdy hotel gości największą liczbę odwiedzających, wspólnicy pragną zweryfikować, czy obiekt spełnia najnowsze warunki przewidziane dla tego typu jednostek. Zmieniły się bowiem przepisy o wymaganiach dla poszczególnych rodzajów i kategorii obiektów hotelarskich. Renoma hotelu wymaga zachowania odpowiednich standardów. Spółka ma zamiar również starać się o przeprowadzenie ponownej kategoryzacji hotelu, licząc na przyznanie mu czterech gwiazdek.

Ponieważ od pewnego czasu wzrosła liczba przypadków wandalizmu, pojawił się pomysł spisywania z gośćmi hotelowymi specjalnych protokołów dokumentujących stan pokoju w chwili wydania oraz w momencie jego zwrotu.

W celu rozwiania wątpliwości wspólnicy zaprosili na spotkanie radcę prawnego obsługującego spółkę. Mają nadzieję, że pomoże znaleźć rozwiązania problemów oraz wyjaśni im najnowsze zmiany prawa.

● Etap I Przedstawienie problemów

– Witam wszystkich na naszym spotkaniu – rozpoczął Jan Kowalski, najstarszy ze wspólników oraz jeden z twórców hotelu. – Cieszę się, że pan mecenas mógł do nas przybyć. Pojawiło się kilka kwestii, które chcielibyśmy z panem przedyskutować.

– Dzień dobry, dziękuję za zaproszenie – odparł radca prawny. – Oczywiście, postaram się pomóc państwu znaleźć najlepsze rozwiązania problemów, o których wspominał pan Kowalski w czasie rozmowy telefonicznej.

– To dobrze, bo ostatnio aż roi się u nas od problemów – zażartowała Elżbieta Nowak, wspólniczka, która zamierzała zbyć swój udział w spółce na rzecz innej osoby.

Po czym już na poważnie zaczęła opowieść:

– Jak zapewne pan pamięta, kilka lat temu nabyliśmy znajdujące się w pobliżu hotelu grunty rolne. Zrobiliśmy to, przewidując rozwój hotelu. Rośnie moda na wypoczynek na wsi, a my staramy się zapewnić gościom rozmaite atrakcje związane z regionalną kuchnią, miejscowym folklorem. Stale coś ulepszamy. Planowaliśmy, że zmienimy za pewien czas przeznaczenie kupionych przed laty gruntów i rozbudujemy tam hotel. Jednak inwestycję odkładaliśmy wielokrotnie. Co prawda w tym roku nie zaczniemy jej, ale być może w przyszłym roku... Teraz, kiedy weszła ustawa ograniczająca obrót ziemią rolną, niepokoi mnie kwestia prawa Agencji Nieruchomości Rolnych do nabycia naszych gruntów. Chciałam bowiem w niedługim czasie sprzedać część swoich udziałów. Czy to oznacza, że przy tej okazji agencja będzie mogła, ot tak, przejąć należącą do nas ziemię? – zapytała.

● Etap II Poszukiwanie rozwiązań


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane