Ziobro tnie wynagrodzenia adwokatów i radców. Zamożne elity nie mogą dyktować stawek

autor: Anna Krzyżanowska23.06.2016, 07:18; Aktualizacja: 24.06.2016, 12:03
prawo

Zmiany w zakresie minimalnych taks za prowadzenie spraw z wyboru nie mają tak generalnego charakteruźródło: ShutterStock

Zapowiedź ministra Zbigniewa Ziobry dotycząca obniżek wynagrodzeń adwokatów i radców właśnie się zmaterializowała. Do konsultacji społecznych trafiły projekty rozporządzeń dotyczące taks.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (141)

  • Luk(2016-06-23 07:45) Zgłoś naruszenie 9927

    Ufff... Już myślałem, że będę zarabiał na sprawach z urzędu, ale dzięki wybitnemu prawnikowi, ministrowi Ziobrze, znów zacznę dopłacał do interesu. Jeśli Ziobro uważa, że stare stawki były odpowiednie, to niech chodzi na kilka terminów sprawy o alimenty i na koniec dostanie 60 zł z VAT albo zwolni adwokatów i radców z tego obowiązku. A jeśli chodzi o obniżenie kosztów postępowania, to może ministerstwo obniży opłaty sądowe, bo to jest główna przeszkoda finansowa dla stron postępowań.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • xyz(2016-06-23 08:09) Zgłoś naruszenie 8727

    Panie Ministrze, zapraszamy do otworzenia kancelarii i pracy za te stawki. Powodzenia.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • K.(2016-06-23 09:02) Zgłoś naruszenie 7421

    Po 5 latach niełatwych studiów prawniczych, egzaminie wstępnym na aplikację do którego przygotowywałam się 3 miesiące "non stop" niemalże, 3 latach aplikacji podczas której było mnóstwo kolokwiów itp., i w końcu 4-ro dniowym egzaminie zawodowym wreszcie mogę wykonywać zawód racy prawnego. Najpierw euforia, że zdałam bardzo trudny egzamin (zawodowy) i duma. Potem zastanawianie się, jak dać sobie radę jako młody prawnik na rynku (składki ZUS, składki do OIRP, podatki) i jeszcze do tego wiadomość o obniżeniu stawek... O jakich zamożnych elitach mówi p.Ziobro??? To że jakiś niewielki procent prawników godnie zarabia, to jeszcze nie znaczy że tak jest w zawodzie. W lipcu ślubowanie i nie wiem co dalej... Bycie prawnikiem było zawsze moim marzeniem. Teraz nastąpiło brutalne zderzenie z rzeczywistością :(

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • cehro(2016-06-23 08:23) Zgłoś naruszenie 5711

    Putinowska retoryka, piszą obywatele w sprawach pracy, bo ich nie stać na płacenie. Stawka wzrosła z 60 zł do 180zł czyli 300%, straszne. Te 60 zł nie starczało na znaczki za pisma, które prawnik musi doreczac drugiej stronie jeśli ma ona prawnika. Minimalne wynagrodzenie wzrosło w tym czasie około 300 % i to stopniowo.

    Odpowiedz
  • obserwator(2016-06-23 10:41) Zgłoś naruszenie 575

    i , ale jak babka ma za fryzjera z 150-200 zł zapłacic, to przeciez normalne i sie należy ( pomijam juz kwestie rodzaju odpowiedzialnosci) , zmiana kół w aucie 80 zeta i max 30 min roboty- nic tylko zwijac prawniczy interes i wulkanizację otworzyć

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Brian(2016-06-23 10:17) Zgłoś naruszenie 5715

    W ogóle, skoro korporacje prawnicze takie złe, weźcie się ludzie brońcie sami. Przecież wolno wam.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • wjw(2016-06-23 09:11) Zgłoś naruszenie 5121

    No cóż. Zero zawsze pozostanie zerem...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Janek(2016-06-23 10:01) Zgłoś naruszenie 485

    Ciekawe jak się ma proponowana przez obecny układ rządzący stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 12 zł za godzinę do wypłacanego adwokatom/radcom prawnym wynagrodzenia za niektóre sprawy z urzędu, które są niższe niż koszt wyjścia do fryzjera czy kosmetyczki.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • cehro(2016-06-23 08:31) Zgłoś naruszenie 455

    W niektórych sprawach stawka będzie poniżej minimalnego wynagrodzenia godzinowego. Ciekawe co z tym fantem zrobią sądy - rozporządzenie kontra ustawa.

    Odpowiedz
  • ces(2016-06-23 10:05) Zgłoś naruszenie 343

    zaczęło się od Radziwiłła, że nikt nie zmuszał do zostania pielęgniarką, skoro wiadomo jakie płace..., że można pracować za co łaska, bo to zawód z misją... a teraz każdy prześmiewczo poucza, "nie zmusza" do bycia lekarzem, prawnikiem, górnikiem, kasjerką... jest tyle zawodów za lepsze pieniądze....

    Odpowiedz
  • Lex Luthor(2016-06-23 11:04) Zgłoś naruszenie 289

    Karol 66 - sam prowadź sprawę, nikt Cię przecież nie zmusza do korzystania z pomocy profesjonalisty. Możesz sam się leczyć, samemu złożyć samochód, samemu uprawiać żywność czy wybudować dom. Jak jednak gdzieś idziesz, zamawiasz - ktoś robi coś za Ciebie - a potem trzeba zapłacić, to masz opory że nie jest za darmo?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • lato(2016-06-23 08:24) Zgłoś naruszenie 2529

    największą tragedią w "demokratycznym i niezawisłym kraiku" przez ostatnie 25 lat - były TCHÓRZLIWE tzw rządy --klęczące przed lobbystami wszelakich "kast" które ze strachu -godzące się na coroczne !! wymuszone strajkami ..podwyżki plac przedstawicielom rożnych branż..

    Odpowiedz
  • karol 66(2016-06-23 09:25) Zgłoś naruszenie 2449

    Prawnicy są sobie sami winni. Jak można np. brać za sprawę rozwodową z orzeczeniem winy stawkę od klienta 7000 zł . Napisał pozew był na 4 sprawach gdzie zadał ledwie parę pytań stronie. To lekka przesada. w innej sprawie w Sądzie Pracy adwokat wziął ode mnie 2500 zł też za napisanie pozwu i wystąpienie na 5 sprawach z zadaniem 3 pytań i wyjaśnieniem sądowi 2 kwestii. Po przegranej sprawie napisanie apelacji i wystąpienie na 1 sprawie też 2500 zł. To gruba przesada. Stawki powinny być regulowane urzędowo i adwokaci nie powinni mieć prawa pobierania kwot powyżej taksy.

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • Janusz(2016-06-23 08:37) Zgłoś naruszenie 2342

    Widzę, że zaczynają głos zabierać przedstawiciele zawodów prawniczych. Okazuje się, że oni, podobnie jak my przedsiębiorcy, też dopłacają do swojej działalności. A przecież nikt nie zmusza do bycia prawnikiem. Jest tyle innych pięknych zajęć i zawodów, w których można zarobić więcej niż za świadczenie usług prawniczych.

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • sa(2016-06-23 09:29) Zgłoś naruszenie 2264

    Brawo Panie MINISTRZE ktoś za tą sitwę palestrę temidy rozpasaną zaczyna się brać ,bo do tych stawek MS i,le biorą pod stołem , wymuszają,bo jak nie to wysyłają mierny substyt ,często nie przygotowany do rozprawy i z aktami zapoznaje się przed rozprawą na korytarzu!. O tych dochodach jakby nie wie US -MF. Taki "niby słaby biznes" , a jakie wille ,limuzyny, wczasy sobie fundują !!!!???. Niech nie narzekają ,bo inż, mgr ekonomii, takich płac nie mają, często mogą sobie pomarzyć.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • aaaa(2016-06-23 08:50) Zgłoś naruszenie 2260

    BRAWO PIS !!! PRECZ Z PO!!! A TERAZ CZAS NA MAFIE PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH I NA OBIECYWANE OD LAT UWŁASZCZENIE DZIAŁKOWCÓW!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wilus(2016-06-23 09:39) Zgłoś naruszenie 2123

    Jak mozna np: wziasc 346.PLN bez potwierdzenia i odmowic prowadzenia sprawy,lub odebrac gruba forse i przegrac choc sprawa do wygrania. A w ogole nasze sadownictwo jest dla rzadu a nie chroni osobe fizyczna. TOTALNE BADZIEWIE: Dac szanse mlodym a nie klanom rodzinnym.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • nikon(2016-06-23 11:20) Zgłoś naruszenie 2032

    Uważam to za znakomity pomysł. Argumenty typu "skończyłem ciężkie studia" itp. w dzisiejszych czasach są żałosne. Poza tym znam panów adwokatów biorących od laików za błahą sprawę po kilka tysiecy złotych i ją z kretesem przegrywają. A ich "zaangażowanie" i "olbrzymie" koszty ograniczają się do przyjścia ze 1-2 razy do Sądu albo co już jest "niezwykłym poświęceniem" udanie się z klientem na Policje. Uważam,że w ten sposób pojawi się szansa dla młodych prawników, ambitnych i dostępnych za rozsądne pieniądze dla "motłochu". A tym dla których obecne stawki są "głodowe" mam radę starą jak świat - proszę zmienić zawód. Bo przecież nikt adwokatem czy radcą się nie rodzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pp(2016-06-23 14:42) Zgłoś naruszenie 154

    Ok niech tak będzie ale w takim razie powinno się coś zrobić z aplikacjami bo to bez sensu płacić 7000 zł przez 3 lata za powtórkę studiów by dostać uprawnienia do głodowych urzędówek. Jestem za połączeniem adwokatów z radcami i całkowitą zmianą filozofii wykonywania zawodu. Po studiach prawniczych i odbyciu praktyk, każdy powinien być doradcą prawnym (bak przymusu przynależności do korporacji). Doradca powinien mieć możliwość sporządzania opinii prawnych, obsługi pracodawcy pod kątem prawnym z możliwością reprezentacji w sądach i przed urzędami w pewnych sprawach (np. NIE mógł by być pełnomocnikiem w sprawach karnych, rodzinnych itp.. Po 10 latach praktyki jako doradca możliwość zapisania się do adwokatów (połączonych z radcami). Adwokat miałby nieograniczone możliwości reprezentowania przed sądami, trybunałami i urzędami i prawo do urzędówek godnie opłacanych ;) Aplikacje są bez sensu niewiele dają. Człowiek uczy się najwięcej pracując, rozwiązując samodzielnie problemy i zdobywając doświadczenie.

    Odpowiedz
  • JakoTako(2016-06-23 08:30) Zgłoś naruszenie 1232

    nikt Cię nie prosi o to żebyś chodził na sprawy o alimenty, to wasze korporacje zastrzegły sobie wyłączność w tej kwestii, więc do kogo masz pretensję. Nadchodzą zmiany w zawodach prawniczych, na które czekają ci, którym będzie się opłacało.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz