statystyki

Proces karny nie będzie fair. Prokuratura będzie mogła uzupełnić śledztwo

autor: Ewa Ivanova22.06.2016, 06:55; Aktualizacja: 22.06.2016, 12:30
W toczących się procesach karnych oskarżyciel będzie mógł wnioskować o zwrot sprawy do uzupełnienia, np. gdy „zachodzi konieczność przeprowadzenia innych czynności mających na celu wyjaśnienie okoliczności sprawy”

W toczących się procesach karnych oskarżyciel będzie mógł wnioskować o zwrot sprawy do uzupełnienia, np. gdy „zachodzi konieczność przeprowadzenia innych czynności mających na celu wyjaśnienie okoliczności sprawy”źródło: ShutterStock

Ci, którzy nie zasiadają dziś na ławie oskarżonych w głośnych sprawach, cieszą się przedwcześnie. Prokuratura będzie mogła wkrótce weryfikować decyzje procesowe wydane w czasach poprzedniego kierownictwa.

W toczących się procesach karnych oskarżyciel będzie mógł wnioskować o zwrot sprawy do uzupełnienia, np. gdy „zachodzi konieczność przeprowadzenia innych czynności mających na celu wyjaśnienie okoliczności sprawy”. Co istotne: sąd będzie związany tym wnioskiem. Taka z pozoru drobna zmiana znalazła się wśród przepisów przejściowych w tzw. pakiecie jawnościowym, a więc nowelizacji kodeksu postępowania karnego autorstwa posłów PiS. Nowela czeka już tylko na podpis prezydenta, a wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Przepis wytrych

Artykuł 5 noweli przewiduje, że jeśli w sprawach, w których przed dniem wejścia jej w życie skierowano do sądu akt oskarżenia (lub wniosek o wydanie wyroku skazującego, o warunkowe umorzenie postępowania lub o umorzenie postępowania przygotowawczego), ujawniły się istotne okoliczności, konieczność poszukiwania dowodów lub zachodzi konieczność przeprowadzenia innych czynności mających na celu wyjaśnienie okoliczności sprawy – sąd na wniosek prokuratora przekazuje mu sprawę w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia. Przekazuje – czyli musi przekazać. Prokurator może wtedy złożyć nowy akt oskarżenia lub podtrzymać poprzedni (nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia przekazania sprawy).

Jak posłowie PiS tłumaczą nową regulację? Mało przekonująco. W uzasadnieniu wskazują, że ów incydentalny przepis pojawił się, bo nowela wprowadza jednocześnie możliwość interwencji w procesach organizacji społecznych oraz zmiany w zakresie uchylenia tajemnicy lekarskiej. A to może oznaczać konieczność poszukiwania nowych dowodów. Tyle że Sąd Najwyższy w swojej opinii nie daje wiary takiemu tłumaczeniu, bo zakres zmiany jest szerszy i może dotyczyć wszystkich trwających postępowań.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane