Zmiany w EPS. Spadki jeszcze bardziej po europejsku

autor: Patryk Słowik22.06.2016, 06:59; Aktualizacja: 22.06.2016, 12:29
paragraf prawo

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt nowelizacji, mówi wprost: przyjęcie proponowanych zmian jest konieczne dla zwiększenia wiarygodności rejestru spadkowegoźródło: ShutterStock

Rząd przyjął wczoraj projekt przepisów poprawiających sytuację spadkobierców. Chodzi o europejskie poświadczenie spadkowe, które funkcjonuje od sierpnia 2015 r.

Tyle że obecne regulacje nie przewidują, by dane związane z EPS były gromadzone w elektronicznym rejestrze spadkowym. W praktyce mogłoby to stanąć na przeszkodzie w korzystaniu przez obywateli z tego dokumentu.

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt nowelizacji, mówi wprost: przyjęcie proponowanych zmian jest konieczne dla zwiększenia wiarygodności rejestru spadkowego, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa obrotu. Mówiąc prościej, wpisywanie EPS do rejestru przysłuży się wszystkim spadkobiercom oraz ułatwi pracę notariuszom i sędziom.

Zmiany niosą ze sobą jeszcze inną korzyść: dzięki wpisywaniu większej liczby informacji do rejestru uda się uniknąć kosztów związanych z dublowaniem postępowań o wydanie dokumentów potwierdzających prawa do spadku.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane