statystyki

UE ostro strofuje za ograniczanie obrotu ziemią. Zmusi Polskę do zmiany przepisów?

autor: Anna Krzyżanowska02.06.2016, 07:23; Aktualizacja: 02.06.2016, 12:32
Rolnik

Polskie przepisy są podobne do węgierskich czy litewskichźródło: ShutterStock

Komisja Europejska dała Węgrom, Słowacji Litwie, Łotwie i Bułgarii dwa miesiące na zmianę przepisów dotyczących nabywania gruntów. Następna może być Polska.

Swoją interwencję w tym obszarze KE tłumaczy tak: obowiązujące w wymienionych krajach regulacje naruszają zasady wspólnego rynku: swobody przepływu kapitału i przedsiębiorczości. To zła wiadomość dla polskich władz. Jak udało nam się bowiem dowiedzieć, unijni urzędnicy już zaczęli się przyglądać także naszej, obowiązującej raptem od 30 kwietnia ustawie o obrocie ziemią.

Do Węgier, Słowacji, Litwy, Łotwy i Bułgarii Bruksela skierowała uzasadnioną opinię. To instrument stosowany wtedy, gdy zawodzą nieformalne sposoby dojścia do porozumienia. – Do momentu wydania uzasadnionej opinii relacje między państwem członkowskim a Komisją przypominają negocjacje. Po jej wystosowaniu sytuacja się diametralnie zmienia, a postępowanie staje się sformalizowane. Sprawa stawiana jest tak naprawdę na ostrzu noża – wyjaśnia dr Katarzyna Karasiewicz, radca prawny, ekspertka od prawa europejskiego.

I podkreśla, że na tym etapie kraj może zaakceptować stanowisko KE bądź się z nim nie zgodzić i wskazać konkretne argumenty. – A jeśli te Brukseli nie przekonają (a w większości przypadków tak właśnie się dzieje), to otwiera się ścieżka do złożenia przez Komisję skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE – tłumaczy Karasiewicz. Czy podobna ścieżka czeka Polskę?

– Oczywiste jest, że skoro Unia wezwała kilka krajów do zmiany przepisów regulujących obrót ziemią rolną, to następna w kolejce jest Polska. Obecnie mamy prawdopodobnie najbardziej restrykcyjne przepisy w całej UE – uważa adwokat Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości.

Adwokat Anna Woźniakowska-Dębiec z kancelarii Gardocki i Partnerzy przypomina, że Węgry mają bardzo restrykcyjny system, który przewiduje całkowity zakaz kupowania gruntów przez osoby prawne oraz nakłada na kupującego obowiązek osobistego prowadzenia gospodarstwa. Zaś na Litwie i Łotwie kupujący musi być rolnikiem. – Polskie przepisy kumulują wszystkie te ograniczenia – zwraca uwagę prawniczka.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • An(2016-06-02 09:04) Zgłoś naruszenie 159

  Na pewno wszyscy się przestraszą faszolków brukselskich i oddadzą ziemię komisarzom. Opary absurdu.Musimy przecierpieć bo dzięki temu ten kołchoz szybciej się rozpadnie.

  Odpowiedz
 • v(2016-06-02 09:17) Zgłoś naruszenie 1410

  Odpierwiastkujcie się od naszej ziemi !

  Odpowiedz
 • aa(2016-06-02 13:52) Zgłoś naruszenie 143

  Zamiast się denerwować na Unię, poczytajcie przepisy. Nie chodzi w nich o to, że tylko cudzoziemcy nie mogą kupować ziemi. Chodzi o to, że kazdy kto nie jest rolnikiem indywidualnym, a chce kupic ziemię powyżej 0,3ha, która ma nawet 1m2 użytków rolnych, to nie ma na to szans. A wiele jest miast czy wsi, gdzie brak jest planu zagospodarowania przestrzennego, ok 70 procent Polski jest taka. I mimo, ze ktos chce kupic dzialke z domem, ale jest nawet minimalny kawałek użytków rolnych, to juz tej ziemi nie kupi. Co więcej, zaden bank nie udzieli mu kredytu. Więc ta ustawa nie uderza w cudziemców, ale w zwykłych ludzi. Wiem, bo jestem notariuszem i ludzie przychodzą do nas wściekli, że nie mogą nic kupić.

  Odpowiedz
 • pol60(2016-06-02 12:23) Zgłoś naruszenie 149

  bardzo dobrze, że UE weźmie się za tą chorą ustawę, jestem stary, chcę sprzedać kawałek ziemi, żeby mieć pieniądze na lekarstwa i kawałka lasu tez nie sprzedam komu chcę. Gorzej niż za komuny

  Odpowiedz
 • polski katolik(2016-06-02 10:49) Zgłoś naruszenie 132

  Czy faktycznie państwo Watykan, jako kościół rzymsko-katolicki w Polsce, dzięki głosowaniu posłów PiS, ma zagwarantowaną nieograniczoną możliwość zakupu i handlu polską ziemią znacznie większą od jakiegokolwiek Polaka i Polki?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Stojek(2016-06-02 10:52) Zgłoś naruszenie 104

  w Niemczech, Francji, Włoszech - jeszcze trudniej kupić ziemie.... Niech się za nich wezmą !

  Odpowiedz
 • kontra(2016-06-02 15:28) Zgłoś naruszenie 88

  UE wara od Polski i polskiej ziemi .Jest jasne że przy pomocy kasy chcą przejąć Polskę .

  Odpowiedz
 • niedzwiadek(2016-06-02 22:51) Zgłoś naruszenie 50

  Niech się wezmą za ustawę ,wreszcie będzie porządek,a nie ze kraj dochodzi do ruiny przez ta ustawę...

  Odpowiedz
 • Wkurzony(2016-06-08 17:32) Zgłoś naruszenie 11

  Niech ktoś spróbuję kupić ziemię w W. Brytani Francji Danii itp. Może tym się Unia zajmie.

  Odpowiedz
 • eltex(2016-06-07 21:50) Zgłoś naruszenie 00

  Dość Talibów Kaczyńskiego to bez mózgowcy , niedługo będą się chować przed własnym elektoratem jak można tak szkodzić własnemu NARODOWI . OGRANICZAJĄ WOLNOŚĆ GOSPODARCZĄ . Wracamy do czasów zakładania kołchozów kościelnych. Dobrowolnie pod przymusem

  Odpowiedz
 • kkk(2016-06-03 10:48) Zgłoś naruszenie 02

  a co z ustawami rolnymi francji niemiec czy danii? tam też sa restrykcje ....czy my jesteśmy jacys durni ze mamy podążać wedle ich ścieżki...chyba też mamy prawo stosować własne standardy... komisja ue to przedstawiciele starej uni.... może czas pomyśleć o gruntownych reformach... taki bunt nowych członków

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane