Ochroniarz w sklepie może zatrzymać i wylegitymować, ale nie przeszukać

autor: Piotr Pieńkosz01.06.2016, 18:30
ochroniarz w sklepie

Jeśli chodzi o kwestie przeglądania zawartości bagażu czy też odzieży, to co do zasady pracownik ochrony nie ma takich uprawnieńźródło: ShutterStock

Miałem nieprzyjemną historię w sklepie. Ochroniarz zatrzymał mnie, kazał pokazać zawartość plecaka, a na koniec zażądał okazania dowodu tożsamości i wezwał policję. Swoje działania tłumaczył podejrzeniem kradzieży kierowanym w moją stronę. Czułem się co najmniej tak, jakbym dostał się w ręce mundurowego. Czy ochroniarz nie przekroczył swoich uprawnień – pyta pan Wiktor

Ochroniarze w sklepach, drogeriach czy też muzeach są często lekceważeni, powątpiewa się w ich skuteczność. Tymczasem ich uprawnienia są wbrew pozorom spore. Tego typu pracownik przy wykonywaniu zadań ochrony osób i mienia ma prawo do ustalania uprawnień gości do przebywania na obszarach lub w obiektach chronionych, a także do legitymowania tych osób w celu ustalenia ich tożsamości. Pracownicy ochrony mogą wzywać do opuszczenia obiektu osoby nieuprawnione albo w przypadku stwierdzenia zakłócania porządku.

Są również uprawnieni do ujęcia w granicach obszarów lub obiektów chronionych osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego, a także chronionego mienia, w celu niezwłocznego oddania ich w ręce policji. Co więcej, realizując uprawnienia, ochroniarze mogą stosować wybrane środki przymusu bezpośredniego, jak choćby siłę fizyczną. Oznacza to, że jeśli ochroniarz widzi, iż ktoś kradnie w ochranianym przez niego sklepie, może taką osobę zatrzymać, wylegitymować i niezwłocznie wezwać policję w celu przekazania jej podejrzanego o kradzież. Przyznanie takich uprawnień jest całkowicie zrozumiałe, gdyż bez nich ochrona byłaby fikcyjna.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Kompletny przerost uprawnień ...(2016-06-01 18:59) Zgłoś naruszenie 63

  ... w stosunku do wyszkolenia i umiejętności. Nie czarujmy się, to tak jak ogrodnik, rolnik , kerownik basenu, czy zwykły robol w parlamencie.

  Odpowiedz
 • Weteran służby i ochrony. Licencja II.(2016-06-01 23:36) Zgłoś naruszenie 42

  Zdarzają się w każdym zawodzie ludzie przypadkowi , także w ochronie. Jednak z doświadczenia wiem ,że wielu z nas ( byłem ochroniarzem) ma ukończone szkolenia w systemie kursów 6 miesięcznych zakończone naprawdę trudnym egzaminem. Wielu z nas to emeryci wojska lub policji. Są też absolwenci 2 letnich szkół pomaturalnych. Tak więc uprawnienia są adekwatne do chronionego obiektu i my doskonale wiemy co wolno pracownikowi ochrony. To trudny i niedoceniony zawód . Porządny ochroniarz to wsparcie dla kierownika sklepu i potrafi nie tylko chodzić po sklepie. Ujęcie sprawcy jest zawsze niemiłe dla obu stron , a ochroniarz wykonuje swoją pracę i chroni obiekt przed wszelkimi zagrożeniami. Chroni także klientów i tylko czasem ,b. rzadko się myli. Szanujcie tych ludzi bo oni dbają o Wasze bezpieczeństwo.

  Odpowiedz
 • sec(2016-06-03 08:30) Zgłoś naruszenie 20

  Nie legitymuj się pracownikowi bez licencji, a taka powinien okazać ochroniarz na Twoje życzenie zanim przystąpi do czynności, oczywiście jeśli nie uciekasz ani nie stawiasz oporu.

  Odpowiedz
 • ZAJMUJE SIĘ PRAWEM NA RÓŻNE TEMATY (2017-05-19 23:33) Zgłoś naruszenie 21

  OCHRONIARZ W SKLEPIE MOŻE ZATRZYMAĆ I WEZWAĆ POLICJE, LECZ NIE MOŻE ŻĄDAĆ OKAZANIA PLECAKA ITP. NIE MUSISZ IŚĆ DO JAKIEGOŚ POMIESZCZENIA NA JEGO POLECENIE TYLKO CZEKAĆ W MIEJSCU ZATRZYMANIA NA POLICJE .INNE POLECENIA SĄ PRZEKROCZENIEM UPRAWNIEŃ OCHRONIARZA.ZAPROWADZENIE DO JAKIEJŚ KANCIAPY JEST TO POZBAWIENIE WOLNOŚCI CIEBIE.A JEŚLI ZACIĄGNĄ SIŁO I PRZESZUKAJĄ WKRACZA PROKURATOR. MASZ PYTANIE TO NAPISZ ODPOWIEM.

  Odpowiedz
 • OSOBA ZNAJĄCA PRAWO(2017-05-19 22:56) Zgłoś naruszenie 10

  NA MODLIŃSKIEJ 8 W WARSZAWIE W OSZOŁOMIE OCHRONIARZE PODCHODZĄ DO UCZCIWYCH KLIENTÓW JAK NA PRADZE MAFIOZY,NIE OKAZUJĄ IDENTYFIKATORÓW NAWET NA ŻĄDANIE,TO PRZEKRACZA ICH UPRAWNIENIA.NA ŻĄDANIE TAKI OSOBNIK MA OBOWIĄZEK OKAZAĆ IDENTYFIKATOR I MAMY DO TEGO PRAWO BY SPISAĆ JEGO PERSONALIA, I NIE MOŻE NAM TEGO ZABRONIĆ.TO NASZE PRAWO.BY W RAZIE ,W, MOŻNA BYŁO POZWAĆ DANEGO OCHRONIARZA PRZED SĄD ZA PRZEKROCZENIE UPRAWNIEŃ O ZADOŚĆ UCZYNIENIE.OGŁOSZENIE NA TABLICY Z PRZEPROSINAMI W SKLEPIE.

  Odpowiedz
 • UCZCIWY KLIENT POTRAKTOWANY JAK ZŁODZIEJ(2017-05-19 22:27) Zgłoś naruszenie 10

  W OSZOŁOMIE NA MODLIŃSKIEJ 8 W WARSZAWIE MOŻNA BYĆ ZATRZYMANYM BEZPODSTAWNIE PRZEZ OCHRONE,NIELEGALNIE, Z PRZEKROCZENIEM UPRAWNIEŃ PRZESZUKAJĄ PODRĘCZNA TORBĘ I OBMACAJĄ CAŁEGO Z PRZEKROCZENIEM UPRAWNIEŃ.DO TEGO JEST POLICJA I OD KILKU LAT STRAŻ MIEJSKA. UWAŻAJCIE NA TEN SKLEP.

  Odpowiedz
 • OSOBA ZNAJĄCA PRAWO. POZDRAWIAM(2017-05-19 22:53) Zgłoś naruszenie 10

  NA MODLIŃSKIEJ 8 W WARSZAWIE W TZW. OSZOŁOMIE OCHRONIARZE PODCHODZĄ DO UCZCIWYCH KLIENTÓW JAK NA PRADZE MAFIOZY,NIE OKAZUJĄ IDENTYFIKATORÓW NAWET NA ŻĄDANIE,TO PRZEKRACZA ICH UPRAWNIENIA.NA ŻĄDANIE TAKI OSOBNIK MA OBOWIĄZEK OKAZAĆ IDENTYFIKATOR I MAMY DO TEGO PRAWO BY SPISAĆ JEGO PERSONALIA, I NIE MOŻE NAM TEGO ZABRONIĆ.TO NASZE PRAWO.BY W RAZIE ,W, MOŻNA BYŁO POZWAĆ DANEGO OCHRONIARZA PRZED SĄD ZA PRZEKROCZENIE UPRAWNIEŃ O ZADOŚĆ UCZYNIENIE.OGŁOSZENIE NA TABLICY Z PRZEPROSINAMI W SKLEPIE.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane