statystyki

Jak napisać wniosek o ustanowienie rozdzielności majątkowej między dłużnikiem a jego małżonkiem

autor: Anna Borysewicz31.05.2016, 09:18; Aktualizacja: 31.05.2016, 09:57
podpis, biznes, firma, prawo, dokument

Co do zasady rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku.źródło: ShutterStock

Złożyłam wniosek o wszczęcie egzekucji z majątku dłużnika. Postępowanie to jest jednak bezskuteczne. Jedyną realną szansą na uzyskanie mojej należności jest egzekucja z jego udziału w prawie własności nieruchomości (współwłaścicielem jest jego żona). Słyszałam, że aby komornik mógł sprzedać ten udział, najpierw musiałaby istnieć rozdzielność majątkowa między małżonkami. Czy mogę żądać ustanowienia między nimi tej rozdzielności? Dodam, że żona dłużnika nie ma nic wspólnego z jego firmą i zobowiązaniem męża względem mnie. Jakie powinnam podjąć działania?

Jeśli małżonek, który zaciągnął zobowiązanie, nie posiada majątku osobistego lub ten majątek jest niewielki i nie uzyskuje dochodów z działalności zarobkowej – wierzyciel znajduje się w sytuacji, w której nie ma praktycznie możliwości wyegzekwowania swojego roszczenia. Nawet gdy małżonkowie posiadają znaczny majątek wspólny, wierzyciel dłużnika nie może żądać z niego zaspokojenia. Wykluczone jest bowiem żądanie przez wierzyciela w czasie trwania wspólności ustawowej zaspokojenia z udziału, który w razie ustania wspólności przypadnie temu małżonkowi w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do niego. Dopiero kiedy wspólność małżeńska majątkowa ustanie i nastąpi podział majątku wspólnego, wierzyciel będzie mógł żądać zaspokojenia swoich roszczeń z majątku małżonka-dłużnika, w skład którego wejdą przedmioty i prawa uzyskane przez niego w wyniku podziału majątku wspólnego małżeńskiego.

Wierzyciel jednego z małżonków ma prawo domagać się ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, jeżeli uprawdopodobni (a nie – udowodni), że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Wystarczy wykazać

Przy czym wierzyciel nie jest zobligowany udowadniać ani ważnych powodów, ani bezskuteczności egzekucji. Wystarczy, że wykaże, iż jest wierzycielem jednego z małżonków (czyli przedstawi sądowi tytuł wykonawczy, np. wyrok opatrzony klauzulą wykonalności) oraz że nie może otrzymać klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową.

Tak jest w sprawie czytelniczki. Brak jest bowiem podstaw do uzyskania przez nią klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika z ograniczeniem jej odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Nie dysponuje ona mianowicie dokumentem urzędowym lub prywatnym, z którego wynikałoby, że stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Poza tym, jak wynika z opisu problemu, egzekucja ww. wierzytelności czytelniczki z majątku dłużnika jak dotąd jest bezskuteczna. Jedyną realną możliwością uzyskania przez nią zaspokojenia jej należności jest zajęcie, a następnie sprzedaż udziału dłużnika w prawie własności nieruchomości, która jest objęta wspólnością majątkową małżeńską jego i żony (połowy majątku).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane