statystyki

Gdy małżonek ma spółkę jawną, intercyza może się przydać

autor: Igor Bąkowski17.01.2016, 15:00
podatki, małżeństwo

Każdy przedsiębiorca przed rozpoczęciem działalności gospodarczej stoi przed wyborem formy organizacyjno-prawnej przyszłej firmy. Duża część decyduje się na spółkę jawną jako modelową spółkę osobową.źródło: ShutterStock

Uprawnienia drugiego z nich zależą od panujących w związku stosunków majątkowych. Istnienie rozdzielności nabiera szczególnego znaczenia, gdy firma popada w tarapaty.

Każdy przedsiębiorca przed rozpoczęciem działalności gospodarczej stoi przed wyborem formy organizacyjno-prawnej przyszłej firmy. Duża część decyduje się na spółkę jawną jako modelową spółkę osobową.

Osoby pozostające w związkach małżeńskich, decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, powinny jednak pamiętać, że nie bez znaczenia są panujące między małżonkami stosunki majątkowe.

Jak zatem ma się regulacja prawa rodzinnego do przepisów kodeksu spółek handlowych? Jak wygląda kwestia przynależności spraw spółkowych do majątków małżonków, jeśli tylko jedno z nich prowadzi działalność?

Spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego, która prowadzi działalność pod własną firmą. W przepisach prawa handlowego została uregulowana jako samodzielny byt prawny, gdyż może we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania oraz występować jako strona w procesie sądowym. Nadto posiada własny majątek, odrębny od majątku ich wspólników, na który składają się wniesione wkłady oraz mienie nabyte podczas jej istnienia.

Jest wspólność czy nie

W przypadku gdy jeden z małżonków zawarł umowę spółki jawnej sytuacja prawna jego i jego małżonka wobec spółki zależy od tego, czy w małżeństwie istnieje ustrój pełnej rozdzielności majątkowej, czy wspólność majątkowa.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Willazdroj@gmail.com(2016-01-25 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli prowadzę pensjonat i firma jest tylko na mnie a majątek jest wspólny ,czy mam obowiązek dzielić się dochodem przyniesionym przez pensjonat

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane