statystyki

Dodatek mieszkaniowy: Dopłata do czynszu jest możliwa, gdy w mieszkaniu ciasno

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz05.06.2016, 14:00
mieszkanie

Z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy należy wystąpić do burmistrza lub prezydenta miasta.źródło: ShutterStock

Pani Monika po rozwodzie zamieszkała u babci razem z dzieckiem, które samotnie wychowuje. Ma niewielkie dochody, a babcia utrzymuje się tylko z renty. Do tej pory gmina odmawiała jej przyznania dodatku mieszkaniowego. Urzędnik twierdził, że zajmuje zbyt duże mieszkanie – jego powierzchnia użytkowa przekracza normy uprawniające do świadczenia. Czy teraz, skoro mieszkają w nim trzy osoby, babcia otrzyma dodatek? Jakich formalności powinna dopełnić – pyta czytelniczka.

Babcia pani Moniki ma prawo ponownie wystąpić o dodatek mieszkaniowy, a otrzyma go pod warunkiem że teraz łącznie spełnia wszystkie wymogi przewidziane w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych. Mieszkanie musi mieć określoną normatywną powierzchnię użytkową, odpowiednią do liczby członków gospodarstwa domowego. Gdy w lokalu mieszkają trzy osoby, to jego powierzchnia użytkowa powinna wprawdzie wynosić maksymalnie 45 mkw., może jednak przekraczać ten wymiar o 30 proc. i wynosić 58,5 mkw. Dopuszczalne jest też przekroczenie powierzchni normatywnej o 50 proc., pod warunkiem że pokoje i kuchnia nie zajmują więcej niż 60 proc. powierzchni użytkowej lokalu. Jeśli wśród mieszkańców nie ma osoby niepełnosprawnej, np. poruszającej się na wózku inwalidzkim, to określona w ten sposób powierzchnia nie może zostać dodatkowo powiększona o 15 mkw.

Średni miesięczny dochód babci oraz wspólnie zamieszkałej z nią rodziny w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego obliczany z okresu trzech miesięcy przed złożeniem wniosku nie może przekraczać 125 proc. najniższej emerytury, tj. obecnie 1103,20 zł (od 1 marca 2016 r. najniższa emerytura wynosi 882,56 zł).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Sn(2016-06-05 23:50) Zgłoś naruszenie 20

    Powiedz to mojej matce. Całe zycie charowala i ma 1153 zl emerytury. Czynsz bez dodatku 560 zl.

    Odpowiedz
  • młodzież(2016-06-05 21:27) Zgłoś naruszenie 21

    Dopłaty do mieszkań powinny być już dawno zlikwidowane.Zaświadczenia o dochodach mają wartość papieru toaletowego.W większości korzystają z niej ,,zwolennicy życia na koszt społeczeństwa ,,a nie osoby ubogie nie z własnej winy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane