statystyki

Od klienta z odpowiednim wykształceniem sąd wymaga więcej

autor: Ewa Maria Radlińska23.05.2016, 06:52; Aktualizacja: 23.05.2016, 06:56

To nic, że pracująca w banku aplikantka radcowska wprowadziła w błąd klientów co do oprocentowania kredytu. Ci byli bowiem obeznanymi w temacie ekonomistami. Powinni więc wiedzieć co podpisują.

W tej sprawie powodowie pozwali bank domagając się zapłaty. Chodziło o to, że brali kredyt w tym banku, a jego pracownica - aplikantka radcowska I roku - wprowadziła ich w błąd co do kwestii związanych z oprocentowaniem kredytu.

Sporny zapis

Przekonywali, że nie mieli możliwości dostrzeżenia różnicy pomiędzy spornym zapisem a uzależnieniem wzrostu oprocentowania jedynie do wskaźnika L. 3M w sytuacji, gdy pracownica banku wytłumaczyła im, że zmiana oprocentowania będzie uzależniona wyłącznie od zmiany L. 3M. I to ich przekonało. Sąd rejonowy oddalił powództwo. Wskazał, że w czasie podpisywania umowy pracownica była aplikantką I roku aplikacji radcowskiej, a jej wiedza nie pozwalała jeszcze na dostrzeżenie zagrożeń wynikających ze spornego zapisu umowy. Ponadto sąd wytknął, że powodom, którzy są z wykształcenia ekonomistami nie obce muszą być sformułowania zawarte w kwestionowanym zapisie. W chwili zawierania umowy kredytu hipotecznego powód kończył studia na wydziale handel zagraniczny oraz zatrudniony był w charakterze ekonomisty handlowca na stanowisku kierownika ds. eksportu i importu. Powodowie zaskarżyli wyrok.

Ekonomista w banku


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane