statystyki

Kolokwium oblane. Zaświadczenia nie będzie

autor: Ewa Maria Radlińska27.05.2016, 05:34

Samorząd notarialny ma prawo weryfikować egzaminami wiedzę aplikantów - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła aplikantki notarialnej, która próbowała uzyskać od korporacji notarialnej zaświadczenie o odbyciu aplikacji. Samorząd jednak odmówił, ponieważ prawniczka nie zaliczyła kolokwium.

Weryfikacja wiedzy

Rada izby notarialnej (RIN) wskazała, że dopiero zaliczenie wszystkich kolokwiów przeprowadzanych w czasie aplikacji pozwala uznać, że aplikant odbył aplikację, o której mowa w art. 72 par. 1 ustawy Prawo o notariacie (Dz. U. z 2008 r., nr 189, poz. 1158 ze zm.). Uzyskanie oceny negatywnej z któregokolwiek z kolokwiów bądź nieprzystąpienie do któregoś z nich powoduje, że aplikant nie wykonał wszystkich obowiązków objętych programem szkolenia. A to sprawia, że zaświadczenia nie może otrzymać. Prawniczka się odwołała, ale Krajowa Rada Notarialna (KRN) utrzymała w mocy zaskarżoną uchwałę. Z podobnym uzasadnieniem co RIN: że ukończenie aplikacji, które warunkuje wydanie zaświadczenia o jej odbyciu, jest wywiązaniem się przez aplikanta ze wszystkich obowiązków, w tym zdanie egzaminów oraz przystąpienie i pozytywne zaliczenie kolokwiów przeprowadzanych w ramach szkolenia. KRN podkreśliła, że celem każdego szkolenia jest konieczność sprawdzenia nabytej przez aplikanta wiedzy, także w czasie trwania szkolenia, co jest potwierdzeniem spełnienia przez niego obowiązku stałego podnoszenia poziomu wiedzy zawodowej. Bez tej weryfikacji nie ma jak ustalić, czy aplikant faktycznie podnosi swój zawodowy poziom. Jeżeli zatem aplikant nie zaliczył kolokwium, to tym samym nie wykonał swojego obowiązku. Sprawa trafiła do sądu. Wojewódzki sąd administracyjny oddalił skargę. Wskazał, że w świetle Prawa o notariacie oraz (uchylonego 1 stycznia 2014 r.) rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 22 grudnia 2005 r. w sprawie organizacji aplikacji notarialnej (Dz.U. 2005 nr 258 poz. 2169), organizowanie i prowadzenie aplikacji jest obowiązkiem rad izb notarialnych. Wiąże się to z koniecznością nie tylko zapewnienia odpowiedniego poziomu prowadzonych zajęć szkoleniowych, ale również sprawdzania nabytych w ramach tych zajęć umiejętności oraz wiedzy prawniczej przez aplikantów. W przypadku, gdy aplikantka nie zaliczyła kolokwium po II roku, to korporacja prawidłowo uznała, że na dzień wystąpienia z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji nie wywiązała się z ciążących na niej obowiązków przewidzianych programem aplikacji. Prawniczka wniosła skargę kasacyjną. Kwestią sporną w jej ocenie było to, czy samorząd miał prawo odmówić wydania zaświadczenia uznając, że złożenie kolokwium z wynikiem negatywnym jest równoznaczne z uchybieniem obowiązkowi stałego podnoszenia wiedzy zawodowej i brakiem niezaznajomienia się przez aplikanta z całokształtem pracy notariusza.

Obowiązek aplikanta


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane