Ustawa o obrocie ziemią: Rolnik nie znajdzie łatwo pieniędzy na swój nowy dom

autor: Anna Krzyżanowska16.05.2016, 07:43; Aktualizacja: 16.05.2016, 08:52
Rolnik

Banki już wstrzymują rozpatrywanie wniosków o kredyty z hipoteką na działkach rolnychźródło: ShutterStock

Kredytodawcy odmawiają finansowania inwestycji planowanych na gruntach rolnych, bo nie można ustanowić na nich hipoteki w odpowiedniej wysokości. To skutek obowiązującej od kilkunastu dni ustawy o obrocie ziemią.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

 • emeryt(2016-05-16 13:14) Zgłoś naruszenie 296

  K-żwa! kolejna" dobra zmiana "PIS-u. Co oni robią z tym krajem? Te budowlańcom się dostało ,no i nawet budżetowi państwa. Jurgiel-znawca koni , tego nie dostrzegł???????????????????Tylko w Polsce takie prawne parodie i knoty..................!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • xxx(2016-05-16 10:56) Zgłoś naruszenie 2711

  panowie pozamiatane ... kryzys gwarantowany

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dsf(2016-05-16 10:49) Zgłoś naruszenie 256

  To się zaczęło hamowanie rozwoju gospodarki przez PIS, u nas budownictwo jest głównym napędem przemysłu. drekorter - ma więcej długu niż ziemia ma wartość, ale mniej niż ziemia razem z jego domem.

  Odpowiedz
 • Michał Krajewski(2016-05-16 15:45) Zgłoś naruszenie 245

  Nie jestem rolnikiem ale też mam ten problem. Marzenie o domu prysło w miesiącu maju. Mam działkę z warunkami zabudowy 87 arów 5i 6 klasa ziemi pozwolenie na budowę i zaczęte fundamenty. W kwietniu nie było nic co stawało na drodze by dostać kredyt, teraz bank odrzucił mój wniosek w drugim ta sama sytuacja. Do kwietnia jeszcze miałem hipotekę na tę działkę ale chcąc wziąźć lepszy kredyt spłaciłem hipotekę kredytem gotówkowym. Teraz pozostaje mi patrzeć na fundamenty i płakać. Takich osób będą tysiące bo większość ucieka z miasta, a na terenach gmin wiejskich nie ma przestrzennych planów zagospodarowania. By pod gruntem w księdze wieczystej było B(budowlana) musi być inwentaryzacja powykonawcza, a by tak się stało muszę wziąć kredyt i koło się zamyka. Mieli ograniczyć kupno przez cudzoziemców a Polakom z własną ziemią zabrali możliwości kredytowe na budowę własnego domu. Dramat wielu Polaków.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • słomka 24(2016-05-16 13:14) Zgłoś naruszenie 185

  Dobra zmiana

  Odpowiedz
 • Fawr(2016-05-16 23:08) Zgłoś naruszenie 171

  Przypomnę tylko, że to dopiero początek dobrej zmiany w obrocie gruntami. Ustawa, która rzekomo miała chronić przed wykupem ziemi przez cudzoziemców komplikuje i będzie komplikować życie wielu Polakom. A cudzoziemiec, chcący kupić powiedzmy 100ha gruntów i tak to zrobi, bo ustawa jest dziurawa. Tak się właśnie dzieje jak chce się wprowadzać państwowe regulacje w każdej dziedzinie.

  Odpowiedz
 • polska wies - przywileje i patologia(2016-05-16 10:13) Zgłoś naruszenie 1532

  to niech rolnik placi takie same koszty za kredyt jak mieszkaniec miasta :) mieszkaniec miasta ze swojej marnej pensji musi oddac 80% panstwu ( zeby mialo na leczenie rolnika i na jego emeryture), a jak bierze kredyt hipoteczny to nie ma zadnych zabezpieczen i dlatego kredyt jest drozszy niz kredyt dla rolnika.... nalezy wreszcie zrownac prawa roboli miejskich i wsiowych alkoholikow, zyjacych na koszt panstwa... kazdy rolnik, ktory ubiega sie o kredyt hipoteczny powinien takze przedstawic zaswiadczenie o tym ZE NIE LAMIE PRAWA POPRZEZ TRZYMANIE PSA NA ŁANCUCHU 24 GODZINY NA DOBE!!! W kazdej wsi sa patologie, ktore znecaja sie nad psami poprzez uwiazanie ich na krowich lancuchach do rozpadajacych sie bud. Te psy mecza sie 24 godziny na krotkim lancuchu, bez dostepu do wody i odpwoeidniego pozywienia. Sasiedzi siedza cicho, nikt nie doniesie na sadyste, bo kazdy ma cos na sumieniu - albo sam zneca sie nad zwierzetami, albo gwalci swoje dzieci, albo kradnie drzewo z lasu.... tak wyglada polska wies - same przywileje i patologia

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gg-tte(2016-05-16 23:20) Zgłoś naruszenie 123

  Co za czasy nastały w tym kraju! Ludzie chcą posiadać własny dom, chcą zaciagnac kredyt na 30 lat, a więc niemal do końca życia z obciążeniem na barkach, a tu się okazuje, że wniosek zostaje odrzucony przez ta ustawę. PKO BP nie toleruje nawet działek poniżej 0,3 ha, których wg ustawy przepisy nie dotyczą. Słaba gospodarka, nieprzemyslane ustawy, przedwcześnie wyczerpany budżet na program MDM, odrzucone wnioski kredytowe pozbawiające nadziei na własny dom... Jest coraz gorzej, oby to się wkrótce zmieniło!

  Odpowiedz
 • polska wies - przywileje i patologia(2016-05-16 10:13) Zgłoś naruszenie 916

  to niech rolnik placi takie same koszty za kredyt jak mieszkaniec miasta :) mieszkaniec miasta ze swojej marnej pensji musi oddac 80% panstwu ( zeby mialo na leczenie rolnika i na jego emeryture), a jak bierze kredyt hipoteczny to nie ma zadnych zabezpieczen i dlatego kredyt jest drozszy niz kredyt dla rolnika.... nalezy wreszcie zrownac prawa roboli miejskich i wsiowych alkoholikow, zyjacych na koszt panstwa... kazdy rolnik, ktory ubiega sie o kredyt hipoteczny powinien takze przedstawic zaswiadczenie o tym ZE NIE LAMIE PRAWA POPRZEZ TRZYMANIE PSA 24 GODZINY NA DOBE!!! W kazdej wsi sa patologie, ktore znecaja sie nad psami poprzez uwiazanie ich na krowich lancuchach do rozpadajacych sie bud. Te psy mecza sie 24 godziny na krotkim lancuchu, bez dostepu do wody i odpwoeidniego pozywienia. Sasiedzi siedza cicho, nikt nie doniesie na sadyste, bo kazdy ma cos na sumieniu - albo sam zneca sie nad zwierzetami, albo gwalci swoje dzieci, albo kradnie drzewo z lasu.... tak wyglada polska wies - same przywileje i patologia

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • drekorter(2016-05-16 09:23) Zgłoś naruszenie 92

  Rolnik ma więcej długu niż ziemi. Wszystko prawie na hipotece wisi. Hahaha

  Odpowiedz
 • zawiedziona(2016-05-17 19:03) Zgłoś naruszenie 80

  Również należę do grona osób "pokrzywdzonych" przez tę tzw. DOBRĄ ZMIANĘ... Wszystkie marzenia i plany o własnym domu legły w gruzach bo nasza niespełna 60 ar działka mimo tego, że nie posiadamy z mężem gospodarstwa rolnego wpisuje się w zabudowę zagrodową na której na dzień dzisiejszy nie można ustanowić hipoteki w żadnym banku. Dodatkowo w gminie brak planu zagospodarowania i pozamiatane... Żal ściska serce, miejmy nadzieje, że w niedługim czasie coś w tej sprawie zmieni się na lepsze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tymoteusz Hossa(2016-05-17 13:22) Zgłoś naruszenie 50

  Witam, chcę zrzeszyć społeczność poszkodowaną przez ustawę o obrocie ziemią rolną. Razem możemy coś zdziałać w tej sprawie! Zapraszam na: https://www.facebook.com/niedostanekredytuprzezpis/

  Odpowiedz
 • wąs(2016-05-16 15:18) Zgłoś naruszenie 311

  ****** wiochy są zupełnie puste po co tam nowe domy,wystarczy te wyremontować ale komu jak wszystko wyjechało lub zmarło od wiśniaków .

  Odpowiedz
 • Piotr(2016-05-23 19:45) Zgłoś naruszenie 20

  Jestem załamany. Dziś dostałem informację z ING że wniosek wstrzymany. Rok załatwiania formalności, pozwolenie w ręku, działka 9 arów! Ekipy budowlane dogadane na terminy, umowy podpisane, prąd podłączony. Co teraz???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • notar(2016-05-16 09:09) Zgłoś naruszenie 214

  Adwokat, który opowiada, że ustawa nie przewidziała żadnej sankcji i wątpliwe, żeby sąd hipotekę wpisał..... Jak najdalej od takiego.....

  Odpowiedz
 • Gość 1(2016-05-24 18:48) Zgłoś naruszenie 10

  Dołączam się do grupy poszkodowanych- złożyłem wniosek decyzję mam pozytywną ale odmowa wypłaty i konieczność złożenia nowego wniosku gdy działka zostanie zmieniona na budowlaną! Też zwracam się z ogromną prośbą do redakcji o nagłośnienie tej sprawy To trzeba nagłośnić, bo inaczej nic się nie zmieni. Przecież ta sprawa dotyczy wielu ludzi. Pozdrawiam PIS-iory😤lepiej weźcie sobie te 500+! i nie szukajcie więcej gdzie i od kogo wziąść aby uzbierać na 500+!Masakra.

  Odpowiedz
 • płatnik podatków(2016-06-14 14:28) Zgłoś naruszenie 10

  U nas jest jeszcze ciekawiej, a mianowicie zostaliśmy ukochani najpierw przez PO i PSL, a teraz przez "dobrą zmianę". Jako właściciel działki (3 kl) wystąpiłem o warunki zabudowy i tak się złożyło, że akurat PSL zmienił ustawę o ochronie gruntów rolnych (kl 1-3 bez względu na wielkość), w związku z czym dostałem odmowę wydania warurunków. Jak już znalazłem drugą działkę z warunkami zabudowy (4 kl) to nie dostanę kredytu na budowę. :-( I teraz jestem właścicielem fantastycznie położonych nieużytków rolnych z czego jeden jest nawet chroniony prawem.

  Odpowiedz
 • julek(2016-05-17 17:25) Zgłoś naruszenie 03

  Popatrzeć na pooole,nowa chałupa tu, nowa chałupa tam, nowa chałupa owędy...no i skowyt że drogi ni ma jak trza, wooda z rury też by się przydała, gaaazu, gaaazu trza... no i łunia buli w ramach wyrównywania szans obszarów wiejskich... a to zwykły burdel miejski burdel na polach.

  Odpowiedz
 • Neta(2016-07-29 15:04) Zgłoś naruszenie 00

  Ja chciałam kupić nieruchomość na terenie gminy Kłomnice. W mpzp jest ona oznaczona jako RM - teren zabudowy zagrodowej. Wielkość tej działki to 0,25 ha, ale pani z urzędu gminy poinformowała mnie, że muszę być rolnikiem żeby kupić tą nieruchomość i muszę mieć jako rolnik 1 ha ziemi. To ja już nic nie rozumiem. Podobno do 0,3 ha może być obród ziem swobodny. Chyba jestem za głupia na te wszystkie przepisy. Jak widać przepisy swoje, a urzędnicy swoje.

  Odpowiedz
 • OSL(2016-05-17 07:37) Zgłoś naruszenie 09

  PO i PIS to strzelali do rolników i namazywali policji ich bić do krwi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane