statystyki

Prawo budowlane: Nawet małą inwestycję czasem powinno się wstrzymać

autor: Anna Krzyżanowska10.05.2016, 07:32; Aktualizacja: 10.05.2016, 10:12

Czy nadzór budowlany powinien interweniować w przypadku robót, które nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia? Na to pytanie – na wniosek rzecznika praw obywatelskich – ma odpowiedzieć Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FPS 1/16). Orzecznictwo w tej mierze jest bowiem rozbieżne.

Problem dotyczy m.in. wykładni art. 50 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego (Dz.U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.). Na jego mocy wstrzymuje się prowadzenie robót budowlanych wykonywanych w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska. Zgodnie z pierwszą wykładnią przepis ten znajdzie zastosowanie wyłącznie do robót, co do których istniał obowiązek uzyskania pozwolenia albo dokonania zgłoszenia i inwestor ten wymóg spełnił – a mimo to roboty wykonywane są w sposób mogący spowodować zagrożenie. Wskazana linia – jak podkreśla RPO – wywodzi się z jeszcze starszej linii orzeczniczej NSA. Przykadowo w wyroku z 2 października 1998 r. (sygn. akt IV SA 1758/96) stwierdził on, że roboty, których rozpoczęcie nie jest objęte reglamentacją prawnobudowlaną, nie mają cechy samowoli budowlanej, do likwidacji której uprawnione byłyby organy nadzoru. W związku z tym rezultat tych prac – o ile powoduje negatywne konsekwencje dla osób trzecich i ich nieruchomości – kwalifikuje się jako szkoda w rozumieniu przepisów k.c. Dochodzić jej naprawienia należy przed sądami powszechnymi.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane