statystyki

Budowę domu wystarczy zgłosić

autor: Jan Ludwikowski12.05.2016, 20:00
budowa, dom, nieruchomości

Stworzenie projektu budowlanego wymaga skompletowania dokumentacjiźródło: ShutterStock

Oszczędzamy z mężem już od dłuższego czasu i niebawem będziemy mieli środki, aby zbudować własny dom – mówi pani Joanna. – Znajomy wytłumaczył nam pokrótce, co i kiedy mamy zrobić. Ja jednak wciąż się obawiam, że coś pójdzie nie tak. Wiem, że aby postawić dom, trzeba dopełnić licznych formalności. Chciałabym mieć pewność, że wywiążemy się z naszych obowiązków. Co zrobić, żeby budowa wymarzonych czterech kątów nie zamieniła się w koszmar – pyta czytelniczka.

Pierwszym krokiem inwestora jest zakup nieruchomości. Nabycie prawa do działki nie oznacza jednak, że właściciel będzie mógł wznieść dowolny budynek. To decyzja administracyjna albo uchwała określą, czy wolno postawić na niej dom jednorodzinny. Ponadto władze samorządowe wskażą istotne elementy przedsięwzięcia, jak choćby powierzchnię zabudowy, odległość budynku od granicy działki, dopuszczalną liczbę kondygnacji lub też kształt dachu.

Dlatego przede wszystkim należy się dowiedzieć, czy wybrana działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, to wystarczy wejść na stronę internetową lub wybrać się do urzędu gminy, aby uzyskać niezbędne informacje. Często zdarza się jednak, że odpowiedniej uchwały samorządu brak. Wówczas trzeba postarać się o ustalenie warunków zabudowy, których wskazanie należy do kompetencji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Warto ustalić warunki zabudowy jeszcze przed zakupem działki. Wydania decyzji może bowiem domagać się każdy zainteresowany, niekoniecznie właściciel. Profilaktyczne działanie zapobiegnie późniejszym kłopotliwym sytuacjom. Mija się z celem nabycie działki, na której nie można postawić domu jednorodzinnego. Oprócz uregulowań prawnych koniecznie należy zbadać fizyczne cechy nieruchomości. Zalesienie, podmokłość terenu, rodzaj gleby mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić budowę.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane