statystyki

Ustawa antyterrorystyczna tworzy wszechmocne służby

autor: Piotr Szymaniak09.05.2016, 08:03; Aktualizacja: 09.05.2016, 09:45
Zdaniem ekspertów nie ma szans, by nowe narzędzia dla służb mogły zadziałać już podczas lipcowych imprez

Zdaniem ekspertów nie ma szans, by nowe narzędzia dla służb mogły zadziałać już podczas lipcowych imprezźródło: ShutterStock

Czy ograniczenia praw i wolności człowieka przewidziane w rządowej ustawie o przeciwdziałaniu terroryzmowi są zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności? Na to i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć adwokacji, sędziowie i przedstawiciele organizacji pozarządowych podczas zorganizowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich konsultacji społecznych.

Projekt m.in. daje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego możliwość prowadzenia inwigilacji cudzoziemców przez trzy miesiące (podsłuchiwanie, nagrywanie, śledzenie korespondencji) bez konieczności uzyskiwania zgody sądu. Eksperci zwracali uwagę, że różnicowanie na – cudzoziemców, których będzie można legalnie podsłuchiwać i obywateli RP, wobec których ustawa na to nie pozwala – jest pozorne. Siłą rzeczy Polak kontaktujący się inwigilowanym cudzoziemcem też będzie podsłuchiwany.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • RPO czyli Rozważania Prawie Obłąkane(2016-05-09 21:47) Zgłoś naruszenie 21

    Tych mędrców zamiast na konsultacje u RPO przy wodzie mineralnej należałoby delegować do Syrii, żeby zobaczyli na własne oczy o czym rozmawiają. Dopiero wtedy ich opinia miałaby jakąkolwiek wartość. A panu Rzecznikowi należałoby ufundować miesięczny pobyt w niewoli, też w Syrii, aby zrozumiał, że konstytucja z jej prawami jest dla ludzi rozsądnych i wolnych, a nie morderców i gwałcicieli.

    Odpowiedz
  • Rado(2016-05-09 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Nie trzeba było dopuszczać lewactwa (które nie opiera się na zdrowym rozsądku) do władzy i byłoby ok.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane