statystyki

Konstytucjonalista: Spór o trybunał to lawina, którą trudno zatrzymać

autor: Jarosław Szymanek05.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 05.05.2016, 08:42
Na mocy konstytucji wytworzony został de iure swoisty stan domniemania prawidłowości orzeczeń TK, bez względu na okoliczności ich podjęcia

Na mocy konstytucji wytworzony został de iure swoisty stan domniemania prawidłowości orzeczeń TK, bez względu na okoliczności ich podjęciaźródło: Wikimedia Commons

Parafrazując słowa fundatora amerykańskiej państwowości Jamesa Madisona, można powiedzieć, że gdyby ludzie byli aniołami, nie potrzebowaliby żadnych instytucji. Jak wiemy, ludzie aniołami nie są, stąd rozbudowane instytucje, które mają zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju wynaturzeniami i patologiami władzy.

M adison ostrzegał też, że niebezpiecznym despotą może być nie tylko jednostka, lecz również grupa; nie tylko rząd, lecz również parlament. O sądach wówczas nikt na poważnie nie myślał, bo sędziowie – stosownie do wskazań Monteskiusza – byli jedynie „ustami ustawy”.

Później jednak, zwłaszcza kiedy powstało sądownictwo konstytucyjne, sądy stały się władzą aktywną w takim samym stopniu jak legislatywa i egzekutywa. Postulat balansu między władzami należy więc dzisiaj rozumieć znacznie szerzej i włączyć doń sądy, które kiedyś były władzą – by odwołać się znowu do Monteskiusza – „poniekąd żadną”.

Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że sądy są władzą w pełnym tego słowa znaczeniu, a niektórzy wskazują nawet, że za sprawą sądownictwa konstytucyjnego stały się de facto pierwszą władzą. Amerykański konstytucjonalista Mark Tushnet mówi wręcz, że mamy dziś do czynienia z „silnymi sądami i słabymi prawami”. Sądy konstytucyjne bowiem – powoli, acz konsekwentnie – wykuwały swoją pozycję, wchodząc w buty jak najbardziej politycznej i aktywnej władzy; zaś same prawa, które miały chronić, służyły im jedynie do legitymowania „apetytu na władzę”.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • T1000(2016-05-05 11:55) Zgłoś naruszenie 32

  Naprawdę profesor prawa może twierdzić, że Kaczyński postanowił zmieść Trybunał Konstytucyjny nielegalnymi metodami, bo ten wydawał wyroki zakresowe i interpretacyjne?? Czy chciałby pan profesor otrzymać jakieś stanowisko od obecnego reżimu???

  Odpowiedz
 • jeśli myślicie, że takie przywileje są za darmo...(2016-05-05 12:16) Zgłoś naruszenie 23

  Jak organ powoływany przez władzę, ma walczyć z patologiami włądzy? :)))))) Nie ośmieszajcie się takimi twierdzeniami. Spór o TK to spór o to kto zachowa kontrolę na krajem. Przy przegrana PeO, która chciałaby kontrolować rząd przez ostatni organ, który jej został czyli TK, czy PIS, który wygrał wybory i nie ma ochoty rządzić pod dyktando PO-wskiego trybunału.

  Odpowiedz
 • BoloiLolo(2016-05-06 07:20) Zgłoś naruszenie 00

  Do momentu rozpoczęcia rozprawy w sprawie Amber Gold upłynęło prawie trzy lata ,,,stanowczo za długo i tu jest odpowiedź dlaczego potrzebne są zmiany w trzeciej władzy która przegięła PAŁE. Uwaga w dniu 3 maja 2015 roku w Polskim radiu nadano audycję--debatę o Polskiej Konstytucji w udziałem znakomitości Prawników oraz Profesorów,,,audycja--debata""" zaczęła się od godz. 16.13 do 16.50.....Co wynikło z tej DEBATY o Konstytucji...???? W tej debacie rozważono oraz zważono że Sędzia nie będzie musiał dochodzić prawdy rzeczywistej a tylko ważyć dowody stron ,,,a strona biedniejsza którą nie będzie stać na ADWOKATA zawsze będzie przegrywać a to zbrodnia prawnicza ,,, co można było wywnioskować z tej debaty,,,,że jest tylko """Ozdobną Szatą"""" . Dowodem jest nieudolność TRYBUNAŁU ,,,z kąt taki wniosek ,,,jak podano w jednym z wywiadów w Polskiej Telewizji jest to że Wielki TRYBUNAŁ który nie wyegzekwował swoich 40 wyroków ,,,, pytanie zachodzi dlaczego , skoro jest taki ważny,,,!!!!!Zachęcam do jej odsłuchania tej DEBATY RADIOWEJ ,,,,jaka jest Prawda Rzeczywista....zwiń

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane