statystyki

Trudna droga na polowanie: Zobacz, kto może zostać myśliwym

autor: Małgorzata Raczkowska05.05.2016, 18:30
Kto chciałby zostać myśliwym, powinien zgłosić się do koła łowieckiego lub do zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego.

Kto chciałby zostać myśliwym, powinien zgłosić się do koła łowieckiego lub do zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego.źródło: ShutterStock

Widziałem kiedyś polowanie, uczestniczyłem w tradycyjnych obrzędach myśliwskich – opowiada pan Robert. – Działo się to czystym przypadkiem, ale zainteresowali mnie ludzie, których obserwowałem, ich działalność, nieograniczająca się przecież jedynie do polowania, czyli zabijania zwierząt. To także codzienna praca związana z ochroną przyrody, kultywowanie tradycji. Zastanawiam się, czy osoba taka jak ja, zupełnie niezwiązana ze środowiskiem, mogłaby zostać myśliwym – pisze czytelnik.

Myśliwym może zostać osoba pełnoletnia, która korzysta z praw obywatelskich i nie była karana za przestępstwa wymienione w prawie łowieckim (m.in. kłusownictwo, przeciw szeroko pojętej ochronie przyrody), ale w praktyce trzeba mieć pasję, trzeba w łowiectwie widzieć sposób na życie.

Kto chciałby zostać myśliwym, powinien zgłosić się do koła łowieckiego lub do zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, który skieruje zainteresowaną osobę na staż. Trwa on 12 miesięcy, a jego celem jest poznanie wszelkich aspektów łowiectwa, integracja z członkami koła, czynny udział w jego działalności – budowie urządzeń łowieckich, dokarmianiu zwierzyny, ale też udział w polowaniach w charakterze naganiacza lub obserwatora.

Dopiero po pozytywnym zakończeniu stażu kandydat na myśliwego odbywa szkolenie, które trwa (wieczorowo lub weekendowo) na ogół od miesiąca do trzech i kosztuje około 1,5–2 tys. zł. Kurs zakończony jest egzaminem złożonym z trzech etapów. Składa się on z części pisemnej, zawierającej 100 pytań testowych, z których 30 dotyczy bezpieczeństwa na polowaniu. Podczas części ustnej kandydat odpowiada na trzy kolejne pytania dotyczące łowiectwa, ochrony przyrody, prawa, zasad postępowania na polowaniu, etyki i tradycji łowieckich. Trzecią częścią egzaminu jest sprawdzian praktycznych umiejętności strzeleckich oraz znajomości zasad bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. W razie uzyskania negatywnej oceny z którejkolwiek części egzaminu kandydat ma prawo do dwóch poprawek.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Andyy(2016-05-06 04:18) Zgłoś naruszenie 629

    Po co nam mysliwi i po co nam PZŁ?Oni tylko stwarzaja zagrozenie w lasach i na polach rolniczych dla zwyklych ludzi i dla zwierzat.Jak ktos chce sie bawic w zabijanie niech idzie do wojska.Jak ktos chce posobie postrzelac niech jedzie do Syrii lub Iraku,Libii,Somalii itd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ozz(2019-12-10 12:42) Zgłoś naruszenie 21

    W każdym domu powinna byc broń.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane