Znaki towarowe idą w świat

autor: Patrycja Otto, Damian Furmańczyk04.05.2016, 07:43; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:11
znak towarowy

Dzięki marce można dostać większą marżę i zbudować pozycjęźródło: ShutterStock

Krajowe firmy mają już świadomość wartości swoich marek. Dlatego planując ekspansję za granicą, zabezpieczają swoje interesy. W 2015 r. do Unijnego Urzędu ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) napłynęło prawie 90 tys. wniosków o objęcie ochroną znaku towarowego, z których 3665 pochodziło z Polski – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Tym samym nasz kraj osiągnął rekord. W porównaniu z 2014 r. liczba wniosków zwiększyła się o 442. Dla porównania w 1996 r. (ostatnie dostępne dane) polskie firmy i instytucje złożyły zaledwie 17 aplikacji.

Stawia nas to na siódmym miejscu wśród państw należących do Wspólnoty. Zdecydowanym liderem są Niemcy (20,5 tys. wniosków), którzy wyprzedzają Brytyjczyków (12,5 tys.) i Włochów (9,9 tys.). W zestawieniu przed nami są także trzy kraje spoza UE – Stany Zjednoczone, Chiny (wraz Hongkongiem) i Szwajcaria.

W bardziej miarodajnym przeliczniku, jakim jest liczba wniosków o zastrzeżenie znaku towarowego na milion mieszkańców, jesteśmy znacznie dalej – dopiero na 19. pozycji. Listę otwierają kraje o niewielkim zaludnieniu, jak Luksemburg, Malta i Cypr. Wśród krajów z liczbą mieszkańców przekraczającą 5 milionów prowadzą natomiast Austria, Dania i Szwecja. Dla nas pocieszeniem może być fakt, że za naszymi plecami uplasowali się najwięksi konkurenci w regionie: Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane