statystyki

Znaki towarowe idą w świat

autor: Patrycja Otto, Damian Furmańczyk04.05.2016, 07:43; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:11
znak towarowy

Dzięki marce można dostać większą marżę i zbudować pozycjęźródło: ShutterStock

Krajowe firmy mają już świadomość wartości swoich marek. Dlatego planując ekspansję za granicą, zabezpieczają swoje interesy. W 2015 r. do Unijnego Urzędu ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) napłynęło prawie 90 tys. wniosków o objęcie ochroną znaku towarowego, z których 3665 pochodziło z Polski – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Tym samym nasz kraj osiągnął rekord. W porównaniu z 2014 r. liczba wniosków zwiększyła się o 442. Dla porównania w 1996 r. (ostatnie dostępne dane) polskie firmy i instytucje złożyły zaledwie 17 aplikacji.

Stawia nas to na siódmym miejscu wśród państw należących do Wspólnoty. Zdecydowanym liderem są Niemcy (20,5 tys. wniosków), którzy wyprzedzają Brytyjczyków (12,5 tys.) i Włochów (9,9 tys.). W zestawieniu przed nami są także trzy kraje spoza UE – Stany Zjednoczone, Chiny (wraz Hongkongiem) i Szwajcaria.

W bardziej miarodajnym przeliczniku, jakim jest liczba wniosków o zastrzeżenie znaku towarowego na milion mieszkańców, jesteśmy znacznie dalej – dopiero na 19. pozycji. Listę otwierają kraje o niewielkim zaludnieniu, jak Luksemburg, Malta i Cypr. Wśród krajów z liczbą mieszkańców przekraczającą 5 milionów prowadzą natomiast Austria, Dania i Szwecja. Dla nas pocieszeniem może być fakt, że za naszymi plecami uplasowali się najwięksi konkurenci w regionie: Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane