statystyki

Wymiana drzwi w domu wpłynie na wartość zabytkową całej ulicy

autor: Małgorzata Raczkowska04.05.2016, 10:59; Aktualizacja: 04.05.2016, 11:22
drzwi

Właściciel albo dysponent tego obiektu powinien zatem zwrócić się do właściwego miejscowo organu ochrony zabytków o uzyskanie pozwolenia na planowaną wymianę stolarki drzwiowej w budynkuźródło: ShutterStock

Jestem współwłaścicielką kamienicy, która została wybudowana w 1938 r. Nie jest wpisana do rejestru zabytków, ale znajduje się w dzielnicy uznanej za zabytkową. Remontujemy ją już 11 lat – pisze pani Teresa. – Przy załatwianiu pozwolenia na remont elewacji musieliśmy mieć opinię konserwatora zabytków. W tym roku zdecydowaliśmy się wymienić drzwi wejściowe. Uznaliśmy (na podstawie opinii stolarzy), że nie nadają się do remontu ze względu na duże uszkodzenia. Zwróciliśmy się do urzędu ochrony zabytków o opinię w tej sprawie. Na razie otrzymaliśmy telefoniczną informację, że drzwi należy wyremontować, a poza tym kamienica jest zabytkiem (!).  Obawiamy się, że czeka nas batalia w tej sprawie – martwi się czytelniczka. – A przecież zamierzamy zamówić u rzemieślników drzwi dębowe, które nie będą odbiegać wzorem od obecnych – dodaje.

Z listu czytelniczki wynika, że kamienica nie została wpisana do rejestru zabytków, znajduje się jednak na terenie zabytkowym. W zależności od treści decyzji wpisującej dany zabytek obszarowy do rejestru zabytków może to być historyczny układ urbanistyczny obszaru miasta lub też ulicy, a także historyczny zespół zabudowy.

Trzeba podkreślić, że w przypadku, gdy budynek posadowiony jest na terenie zabytkowego układu urbanistycznego lub stanowi element zabytkowego zespołu zabudowy, również wymagane jest uzyskanie pozwolenia właściwego miejscowo organu ochrony zabytków, wyrażonego w formie decyzji administracyjnej – dowiadujemy się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem odwoławczym dla wojewódzkich konserwatorów zabytków (organów ochrony zabytków pierwszej instancji).


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane