Kazimierz M. Ujazdowski: Kontrola praworządności to nowe wyzwanie

autor: Kazimierz M. Ujazdowski28.04.2016, 08:00; Aktualizacja: 28.04.2016, 08:24
paragraf prawo

Dla prawa publicznego kluczowa jest zasada, że tylko to jest dozwolone, co jest wyraźnie określoneźródło: ShutterStock

Kontrola praworządności i szacunek dla praw podstawowych pozostanie istotnym elementem agendy europejskiej. Przyjęcie rezolucji dotyczącej Polski nie zamyka zainteresowania tym zagadnieniem. Przeciwnie – wolno mówić o przyspieszeniu w tej sprawie i mnożeniu nowych pomysłów instytucjonalnych.

Niektóre z nich oznaczają zmianę jakościową i wymagają reakcji ze strony polskiej dyplomacji. Chodzi przede wszystkim o inicjatywę grupy liberałów w Parlamencie Europejskim (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, ALDE), która proponuje nowy stały mechanizm kontroli demokracji i praworządności oparty na porozumieniu międzyinstytucjonalnym Komisji, Rady i samego Parlamentu Europejskiego. Propozycja ma już status projektu sprawozdania i została skierowana do komisji LIBE (Wolność, Wymiar Sprawiedliwości i Sprawy Wewnętrzne).

Istota propozycji polega na połączeniu dotychczasowych mechanizmów i wprowadzeniu semestru polityki w sprawie praworządności i demokracji. Kluczowym narzędziem ma być tabela wyników pozwalających na ocenę przestrzegania zasad rządów prawa przez instytucje europejskie i państwa członkowskie. Raport poseł Sophii in ’t Veld ustanawia kryteria kontroli i powierza jej przeprowadzenie niezależnemu panelowi ekspertów. Wskaźnikami w sprawie demokracji mają być m.in. rozdział władz, bezstronny charakter państwa, wolność i pluralizm mediów, przejrzystość i rozliczalność władz. Z kolei kryteria oceny praworządności to: legalizm, pewność prawa, równość wobec prawa, dostęp do wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane