statystyki

Hamowanie kancelarii: Firmy odszkodowawcze czekają na decyzję rządu o nadzorze

autor: Małgorzata Kwiatkowska27.04.2016, 08:53; Aktualizacja: 27.04.2016, 09:44
Biznes kancelarii rośnie

Biznes kancelarii rośnieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rosnące w siłę firmy odszkodowawcze czekają na decyzję rządu o nadzorze nad branżą. Kluczowa będzie opinia resortu sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad przysłanym przez rzecznika finansowego (RF) projektem regulacji zawodu doradcy odszkodowawczego.

– Powinny zakończyć się do końca miesiąca – zapowiada Wioletta Olszewska z biura prasowego ministerstwa. Nie ujawnia, w jakim kierunku może pójść przygotowywana opinia.

Z szacunków rzecznika finansowego wynika, że w 2015 r. przez rachunki kancelarii odszkodowawczych – firm, które dochodzą roszczeń w imieniu klientów, zwykle pobierając za to część przyznanych świadczeń – przepłynęło 1,5 mld zł. To biznes, który w Polsce rozwija się od dekady i w dynamicznie rośnie. Dowodzą tego wyniki dwóch największych takich firm w kraju: Votum i Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO). Przychody pierwszej wzrosły w ostatnich trzech latach o 60 proc., a zysk netto o 188 proc. Obroty drugiej wzrosły o 85 proc., a zysk o 136 proc.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Eugeniusz(2016-05-09 19:47) Zgłoś naruszenie 00

    Wygląda na to, że wprowadzenie nowego zawodu wynika z tego, że EuCO i inne firmy odszkodowawcze mają za duże zyski.... Takie zmiany się wprowadza, jeżeli na rynku jest za dużo niekompetentnych firm - po to, żeby nie narażać ludzi na inne szkody. Jak widać, konkurencja w tej branży dobrze funkcjonuje.

    Odpowiedz
  • Aneta_K(2016-05-09 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    Trochę jest niezrozumiałe, dlaczego takie firmy jak EuCO mają mieć ograniczony dostęp do rynku, skoro całkiem niedawno przeszła fala deregulacji zawodów i to równie ważnych - np. pośrednika w obrocie nieruchomościami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane