Sędziowie przyduszeni drobnicą. Jak wykroczenia topią wymiar sprawiedliwości

autor: Piotr Szymaniak30.04.2016, 08:00; Aktualizacja: 30.04.2016, 08:31
Problem przyduszenia sędziów drobnicą nie jest wyłącznie nasz

Problem przyduszenia sędziów drobnicą nie jest wyłącznie naszźródło: ShutterStock

Tak długo jak polskie sądy będą zajmować się sprawami typu kąpiel w niedozwolonym miejscu, tak długo będą europejskimi średniakami.

Rośnie liczba spraw, które wpływają do sądów rejonowych. W 2009 r. było ich trochę ponad pół miliona, w 2014 już ponad 620 tys. Przy tym gros dotyczy wykroczeń, które – choć błahe – w znacznym stopniu angażują sędziów. W 2015 r. zapadły 567 262 rozstrzygnięcia dotyczące wykroczeń: z tego aż 136 838 wydano w postępowaniu zwykłym, 900 w przyspieszonym i 429 524 w postępowaniu nakazowym. W tym ostatnim trybie rozpatrywane są sprawy oczywiste, w których nie jest konieczne przeprowadzanie rozprawy ani wzywanie stron; wyrok zapada na jednoosobowym posiedzeniu. Ale nawet ta jedna osoba musi się zapoznać z materiałem dowodowym. Pytanie, czy wszystkie sprawy o wykroczenia są na tyle istotne, by do ich rozstrzygnięcia angażować sądy.

Możliwe dwie drogi

Zdaniem prof. Ryszarda Stefańskiego konieczne jest odciążenie sądów.

– Możliwe są dwie drogi. Przekwalifikowanie wykroczeń w delikty administracyjne albo wyłączenie spod kognicji sądów spraw o wykroczenia i przekazanie ich do orzekania innym organom. Powinno to dotyczyć przede wszystkim wykroczeń porządkowych – wskazuje prof. Stefański.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • jorry123(2016-04-30 08:30) Zgłoś naruszenie 183

  prześwietne "autorytety prawnicze" były jak zwykle ślepe i głuche na racjonalne argumenty stąd też mamy to co mamy

  Odpowiedz
 • Inspektor(2016-04-30 11:16) Zgłoś naruszenie 193

  Czyli Komuna miała racje (Kolegia do Spraw Wykroczeń).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • advo kat ;)(2016-04-30 13:31) Zgłoś naruszenie 36

  Możliwa i trzecia droga - sędzia wydaje w sprawach jednoznacznych bez rozprawy wyrok czy nakaz karny w trybie kodeksu karnego, wystarczy poszerzyć katalog, także katalog postępowań karnych w trybie uproszczonym. Ps. sędziów należy także bieżąco szkolić z trybów i procedur postępowań uproszczonych, a pierwsze przesłuchania powinny być przeprowadzane i dokumentowane przed sędzią, aby uniknąć wielokrotnego przesłuchiwania świadków oraz sprawców przestępstw i wykroczeń...więc odbiurokratyzować procedury i organy ścigania dając im lepsze możliwości realizacji ustawowych obowiązków a sędziom bardziej obiektywny wgląd w sprawy i uczestników postępowań karnych i w sprawach o wykroczenia

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • advo kat (2016-04-30 13:31) Zgłoś naruszenie 45

  Możliwa i trzecia droga - sędzia wydaje w sprawach jednoznacznych bez rozprawy wyrok czy nakaz karny w trybie kodeksu karnego, wystarczy poszerzyć katalog, także katalog postępowań karnych w trybie uproszczonym. Ps. sędziów należy także bieżąco szkolić z trybów i procedur postępowań uproszczonych, a pierwsze przesłuchania powinny być przeprowadzane i dokumentowane przed sędzią, aby uniknąć wielokrotnego przesłuchiwania świadków oraz sprawców przestępstw i wykroczeń...więc odbiurokratyzować procedury i organy ścigania dając im lepsze możliwości realizacji ustawowych obowiązków a sędziom bardziej obiektywny wgląd w sprawy i uczestników postępowań karnych i w sprawach o wykroczenia.

  Odpowiedz
 • iudex(2016-04-30 16:05) Zgłoś naruszenie 91

  Do advokat W polskiej procedurze karnej nie ma trybu uproszczonego już od 1 lipca 2015 r. Nakazy w wykroczeniach mogą być wydane w każdej sprawie jeśli dowody na to pozwalają. To co proponujesz odnośnie przesłuchań jest bzdurą, bo wtedy sędzia będzie de facto organem ścigania a nie o to przecież chodzi. To tyle tak z grubsza ....

  Odpowiedz
 • prakseda(2016-05-01 07:21) Zgłoś naruszenie 52

  trzeba też uprościć wykonawstwo, zarówno jeśli chodzi o wykroczenia ale i o przestępstwa. To jest droga przez mękę, długa i kosztowna. Ilu sędziow zamiast orzekać zamienia grzywnę na ograniczenie wolności czy rozkłada ją na raty?

  Odpowiedz
 • xvart(2016-05-01 21:40) Zgłoś naruszenie 24

  problemem nie są wykroczenia. Sądy karne radzą sobie nieźle. Prawdziwym problemem są drobne sprawy cywilne, które całkowicie zapchały wydziały cywilne. Sędzia cywilny w większym mieście prowadzi jednocześnie po 600-700 spraw. Uzasadnień rocznie pisze 150 - 200 i są one za darmo. Dlatego sprawy o wps mniejszym niż płaca minimalna naprawdę nie powinien sądzić w I instancji sędzia zawodowy. Niech to robi sędzia pokoju powołany przy urzędzie miasta, a w zamian niech wpis idzie do kasy samorządu. Do sądu powinno przychodzić wyłącznie odwołanie, które nie powinno kosztować 30 zł, ale 300 zł (i przegrany płaci).

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2016-05-02 08:16) Zgłoś naruszenie 40

  Do Autora artykułu. We wstępie wystąpił błąd in meriti. Do sądów powszechnych wpływa ok. 15 mln spraw rocznie, a nie 0,5 mln. Chyba chodziło o sprawy o wykroczenia, ale z następnego zdania to również nie wynika. Jest więc nazwijmy to lekki zamęt.

  Odpowiedz
 • xyz(2016-05-02 10:51) Zgłoś naruszenie 51

  Rozszerzyć uprawnienia referendarzy do wydawania wyroków nakazowych (analogicznie jak nakazów zapłaty w postępowaniu cywilnym), upowaznic ich do orzekania za zgodą stron w sprawach cywilnych w postępowaniu uproszczonym. Oszczędność czasu, pieniędzy i zgodność z konstytucją, w przeciwieństwie do "sądów pokoju"

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-05-02 17:28) Zgłoś naruszenie 12

  Może skorzystać z rozwiązania znanego z Konstytucji marcowej gdzie wprost w art. 72 przewidywano udział administracji w wydawaniu orzeczeń karnych i prawo do odwoływania się od takich orzeczeń do sądu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane