statystyki

Mniej przemocy w statystykach policji

autor: Patrycja Otto25.04.2016, 07:40; Aktualizacja: 25.04.2016, 09:18

16,8 tys. niebieskich kart, czyli zgłoszeń o przemocy domowej, zostało w I kw. 2016 r. wypełnionych przez funkcjonariuszy – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. To o 1,5 tys. mniej, czyli o ponad 8 proc., niż przed rokiem. Kolejna poprawa statystyk może wskazywać, że faktycznie poprawia się sytuacja w rodzinach. Ubiegły rok przyniósł spadek liczby niebieskich kart o 3 proc. do prawie 75,5 tys.

Eksperci mówią o zmniejszającym się przyzwoleniu społecznym na przemoc, na co dowodem mogą być zgłoszenia do pogotowia „Niebieska linia”. Dzwonią już nie tylko osoby, nad którymi od lat znęcają się inni członkowie rodziny, ale też takie, które z przemocą dopiero co się spotkały. Przybywa też zgłoszeń od świadków przemocy domowej, najczęściej tych z bezpośredniego sąsiedztwa.

Renata Durda, szefowa „Niebieskiej linii”, znajduje jeszcze inne wytłumaczenie spadku liczby wypełnionych w minionym kwartale formularzy. To komendant Zbigniew Maj, który pełnił funkcję od grudnia do 11 lutego tego roku. – Na tle poprzedników wyróżniał się tym, że wśród najważniejszych priorytetów dla policji nie zamieścił walki z przemocą w rodzinie – komentuje Durda. Jej zdaniem już wcześniej, jesienią 2015 r. można było zauważyć zmianę podejścia policji do walki z tym zjawiskiem.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane