statystyki

Przywilejom posłów przyjrzy się Trybunał Konstytucyjny

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 21.04.2016, 08:42
Posiedzenie Sejmu

Wniosek o zbadanie art. 6 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 221, poz. 2199 ze zm.) złożył do TK rzecznik praw obywatelskich.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Czy zakres ochrony posłów i senatorów jest nadmierny? Czy prowadzi do naruszenia konstytucyjnej zasady, zgodnie z którą wszyscy są równi wobec prawa? Między innymi na te pytania odpowie dziś Trybunał Konstytucyjny.

Wniosek o zbadanie art. 6 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 221, poz. 2199 ze zm.) złożył do TK rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem przepis narusza nie tylko konstytucję, lecz także może być niezgodny z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Wszystko dlatego, że – zdaniem rzecznika – w niewłaściwy sposób poszerza zakres ochrony przyznanej parlamentarzystom przez konstytucję. Ustawa zasadnicza jasno stanowi, że immunitet przysługuje posłom i senatorom, gdy wykonują działalność wchodzącą w zakres sprawowania przez nich mandatu. Natomiast przepis ustawy rozszerza ochronę także na „inną działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu”.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2016-04-21 11:29) Zgłoś naruszenie 21

  Przywilejom POsłów ,Sędziów ,Trybunalskich Wykształciuchów ,Wojsku ,POlicji,SBkom,Bolkom i innym... W obawie o efekty tego przyjrzenia przypominam ,że dziś nieuprzywilejowani pracownicy mają ponad 50-letnie staże pracy ,a uprzywilejowani emeryci nie mają 40-lat życia ! Z punktu widzenia teoretycznie powinni pracować jeszcze 27-lat ! W praktyce pobierają wcześniejsze emerytury i pracują pod ochroną do 67-lat . Może obecny rząd będzie musiał podwyższyć wiek emerytalny do 100-lat ,zamiast przeprowadzić solidną reformę emerytalną ? ...........Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował bawił w młodości ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Ps:????? może Bolek dostarczał Rudemu Słoneczku Peru tą marychę a może Ci co z Bolkiem współpracowali?,, Ja ............"spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo.

  Odpowiedz
 • Demokrata(2016-04-21 10:19) Zgłoś naruszenie 10

  Może wezmą się za te święte krowy

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-04-21 11:18) Zgłoś naruszenie 11

  Pozorowana wojna trwa. Nikt nikomu nic nie zabierze, nikt nikomu nic nie zrobi, krzyk za to będzie taki jak by się ćwiartowali.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane