statystyki

Profesor Jędrzejewski - teoretyk, który będzie musiał zmierzyć się z rzeczywistością trybunału

autor: Emilia Świętochowska19.04.2016, 10:14; Aktualizacja: 19.04.2016, 11:34
Propisowskie sympatie prof. Jędrzejewskiego dla nikogo nie są tajemnicą na jego macierzystym Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Propisowskie sympatie prof. Jędrzejewskiego dla nikogo nie są tajemnicą na jego macierzystym Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiegoźródło: Inne

W środowisku naukowym prof. Zbigniew Jędrzejewski , nowy sędzia TK, ma opinię znakomitego specjalisty od dogmatyki prawa karnego. Pytanie, czy jako teoretyk, którego bardziej interesuje filozofia przestępstwa niż praktyka sądów karnych, odnajdzie się w politycznie uwikłanej rzeczywistości trybunalskiej.

Wysunięcie kandydatury prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego dla wielu było zaskoczeniem, bo nie pojawiał się on wcześniej na giełdzie nazwisk ekspertów sympatyzujących z Prawem i Sprawiedliwością. Nie należał do autorów opinii prawnych uwierzytelniających kontrowersyjne posunięcia rządu i prezydenta ani medialnych komentatorów wyjaśniających chaos związany z TK.

Swoją postawą podczas przesłuchania przed sejmową komisją sprawiedliwości i praw człowieka na pewno nie zapracował na kredyt zaufania u tych, którzy negatywnie oceniają wyczyny PiS w wymiarze sprawiedliwości. Na większość pytań zadanych przez polityków opozycji odmawiał udzielenia odpowiedzi albo odpowiadał ogólnikowo i niejednoznacznie, sugerując, że chcą mu przypiąć łatkę „niedobrego pisowca”.

Gdy zapytano go, na podstawie jakiej ustawy zamierza orzekać w TK, stwierdził, że na razie nie wie. 200-stronicowego uzasadnienia wyroku TK z 6 marca zresztą jeszcze nie przeczytał. Uchylił się też od wyrażenia swojej opinii o tym, czy powinien on zostać ogłoszony. – Czy premier ma prawo nie publikować tego, nazwijmy to, wyroku – ja się na razie nie będę wypowiadał. Jeśli pan uważa, że premier popełnił delikt konstytucyjny, to macie państwo procedury, które możecie uruchomić: odpowiedzialności politycznej, konstytucyjnej, karnej – jeśli tu jakiś przepis został naruszony – odpowiedział posłowi PO Borysowi Budce.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Stojek(2016-04-19 12:36) Zgłoś naruszenie 1612

  natomiast Rzepliński był "praktykiem" jak został sędzią TK... :))) oj gazetko, gazetko - piszcie obiektywnie !

  Odpowiedz
 • Rozwiązać Trybunał(2016-04-19 12:07) Zgłoś naruszenie 1416

  Żyję już w tym POlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. ...............Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca wstecznie tysiące zatrudnianych w tych warunkach z wcześniejszego wieku emerytalnego (6 uchybień Konstytucyjnych) nawet gdy mieli już 15 lat pracy w tych warunkach ludzi zatrudnionych w soboty i święta ponadustawowo za komuny (1000dni nie godzien ponaudtawowo przepracowane a gdzie to w art 12 Ustawy o EPodmost. ) ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości powiedział: publicznie oświadczając" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK ,że to nie wyzysk zakazany Konstytucją RP i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. RPO temu świnstwu się przygląda też i mówi "deszcze pada" Dlatego to gremium kolesiów wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2016-04-20 09:16) Zgłoś naruszenie 75

  jak zwykle dziennikarz szuka dziury w całym, dlaczego teraz tak jest "prześwietlany" kandydat na sedziego TK, do tej pory PO-PSL wybierali "tylko samych praktyków" co widać gołym okiem tzn, zgodnie linią polityczną Po-PSL

  Odpowiedz
 • K(2016-04-20 08:53) Zgłoś naruszenie 54

  Ciekawe czy to tak działa w drugą stronę, poza tym, ten sąd orzeka jak chce, tak naprawdę może wypisać wszystko co chce bez żadnej kontroli innych, powołując się na konstytucję nie gwarantująca podstawowych praw choćby pracowniczych, po co obywatelowi wyroki na 200 itp. stron, przecież pewnie reszta sędziów tego nie czyta, bo są zajęci innymi rzeczami, mozę i wieloma poza właśnie orzekaniem z uwzględnianiem rzeczywistych praw, chyba że im za to dobrze płacą a raczej nieźle to wtedy może, albo pada korony argument że nic nie mogą zrobić albo mało bo takie przepisy stworzyli złe, jak tak to nie ma dlaczego winnych tu nigdy, politycy wszędzie rządzą a tam są różni ludzie też, dzisiaj pokazał się wywiad Maciarewicza o szykującej się agresji Rosji na Polskę i Nato czy coś o ty więdzą więcej czy czy to straszenie bo nieciekawie brzmi !, jak o katastrofie Smoleńskiej, ekspertyz tysiace i nic dalej nie wiadomo aż podali że strona rosyjska wszystko zamiata jeśli i czy tak jest ?!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane