statystyki

Finał batalii o aborcję: Zakaz usuwania ciąży z powodu wad dziecka

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki06.07.2016, 07:39; Aktualizacja: 06.07.2016, 08:34
Fundacja Pro-Prawo do Życia zebrała pod projektem całkowitego zakazu aborcji blisko pół miliona podpisów

Fundacja Pro-Prawo do Życia zebrała pod projektem całkowitego zakazu aborcji blisko pół miliona podpisówźródło: ShutterStock

Zakaz aborcji z powodu wad dziecka, taki będzie zapewne finał rozpoczętej batalii o całkowity zakaz usuwania ciąży. Wczoraj do Sejmu trafił obywatelski projekt pełnej ochrony życia.

Prawo i Sprawiedliwość będzie się starało złagodzić obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji. – On z całą pewnością przejdzie pierwsze czytanie i trafi do komisji – mówi jeden z ważnych posłów PiS. Ocenia, że mimo złagodzenia projektu prawdopodobnie przepisy się zmienią: wprowadzony zostanie zakaz usuwania ciąży z powodu wad płodu. Obecnie to jeden z głównych powodów usuwania ciąży.

W 2014 r. wykonano w sumie 977 zabiegów usuwania ciąży. Jak się dowiedział DGP, w 2015 liczba zabiegów wzrosła: w sumie było ich ponad 1040 (to dane, które nie zawierają sprawozdań ze szpitali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych), z czego 996 było następstwem badań prenatalnych, które stwierdziły wadę płodu. Rok wcześniej takich przypadków było 921.

– Być może zostanie wprowadzone rozgraniczenie na to, czy wada jest śmiertelna dla dziecka. W takich przypadkach aborcja mogłaby być nadal dopuszczalna – twierdzi jeden z posłów PiS, który będzie zajmował się projektem.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • XXYYZZ(2016-07-06 10:23) Zgłoś naruszenie 182

  Tym, którzy podpisali projekt, proponuję wolontariat lub pracę w ośrodku opieki nad dziećmi głęboko upośledzonymi, albo conajmniej miesięczne asystowanie rodzinie z dzieckiem głęboko upośledzonym. Wiem co proponuję, bo znam umeczonych rodziców,którzy życzą śmierci swojemu dziecku przed ich śmiercią... z miłości do dziecka! Ci, którzy podpisali projekt, jeżeli nie mają takich synów /córki proponuję adopcję, a wówczas prawo do decydowania o losie innych!!!

  Odpowiedz
 • Hfjdkf(2016-07-06 08:43) Zgłoś naruszenie 123

  No to Niemcy, Czesi i Słowacy się cieszą. Każda dorastająca dziewczyna powinna mieć posag w wysokości kilku tysięcy złotych i pilnować go jak oka w głowie. Bo w imię obrony życia jej będzie zagrożone lub zostanie do końca życia z kaleką, w wychowaniu której żaden obrońca nie pomoże.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kasia(2016-07-06 09:22) Zgłoś naruszenie 82

  Zmuszanie ludzi do heroizmu, może też będą teraz karać każdego przechodzącego za np. nie rzucenie się do rzeki w celu ratowania tonącego? Ale to dotyczy w zasadzie tylko kobiet więc politycy zrobią wszystko na co mają ochotę aby cudzym kosztem zafundować sobie lepsze samopoczucie.

  Odpowiedz
 • Liberte(2016-07-06 09:49) Zgłoś naruszenie 30

  To jest egalitaryzm - równość, wolność, braterstwo

  Odpowiedz
 • Pek(2016-07-06 18:45) Zgłoś naruszenie 31

  1. aborcja powinna być decyzja w sumieniu każdej kobiety / pary 2. ciekaw jestem (za xxyyzz) ilu z popierających projekt w obecnym kształcie ma dzieci niepełnosprawne w stopniu znancznym i ilu chciałoby poświęcić swój czas na pomoc rodzinom dotkniętym tą sytuacją 3. na szczęście prawo uchwalone przez naszych posłów obowiązuje wyłącznie w granicach RP - zabiegi tego typu wykonywane za granicą nie będą wywoływały negatywnych skutków prawnych dla zainteresowanych (w państwach o bardziej swobodnych uregulowaniach)

  Odpowiedz
 • Wolfram(2016-07-06 10:08) Zgłoś naruszenie 29

  Prawdziwym problemem p. Kasiu nie jest zmuszanie jak piszesz kobiet do heroizmu ale pozostawianie kobiet w trudnej sytuacji samych. Gra idzie o poważną stawkę. Jeżeli będzie przykazanie na usuwanie płodu, bo to nie człowiek tylko zbiór komórek, które można wyciąć jak przy nowotworze, nie będzie hamulców przed eutanazją, zabijaniem starszych ludzi, bo są niewygodni, pozbywania się chorych ze względów ,,humanitarnych" itd. Po prostu raz przesunięta granica będzie się przesuwać nie wiadomo dokąd a uzasadnienie zawsze się znajdzie. Ludzie w tym względzie mają prawdziwy talent.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane