statystyki

TK: Sądy będą rozstrzygać spory o okręgi wyborcze

autor: Artur Radwan07.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 07.04.2016, 08:44
wybory, głosowanie

W ocenie NSA przepisy kodeksu naruszały konstytucję, bo umożliwiły stanowienie przez organ wyborczy przepisów powszechnie obowiązujących na terenie gminyźródło: ShutterStock

Rada gminy, która nie zgadza się z postanowieniem komisarza wyborczego dotyczącego uchwały w sprawie okręgów wyborczych, powinna mieć prawo odwołania się do sądu. Tak wczoraj orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Radna gminy Czernichów w październiku 2012 r. podjęła uchwałę, w której dokonała podziału gminy na okręgi. Tego typu decyzja była następstwem wejścia w życie kodeksu wyborczego (Dz.U. nr 21, poz. 112 ze zm.). Komisarz wyborczy po rozpatrzeniu skargi 18 mieszkańców postanowił wezwać radę do zmiany uchwały. Argumentował, że została ona podjęta niezgodnie z prawem, bo doszło do przyznania jednego mandatu więcej, niż wynikało to z przepisów. Samorządowcy nie podjęli jednak nowej uchwały. W efekcie komisarz sam podzielił gminę na 15 okręgów wyborczych i powiadomił o tym Państwową Komisję Wyborczą. Od tej decyzji odwołali się rada gminy i 42 innych wyborców. PKW jednak utrzymała postanowienie w mocy. Rada zaskarżyła je do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skarga została jednak odrzucona, bo zgodnie z przepisami rozstrzygnięcie PKW jest ostateczne. Samorządowcy wnieśli więc skargę kasacyjną do NSA. Zakwestionowali w niej m.in. przepisy kodeksu wyborczego, które dają upoważnienie komisarzowi wyborczemu do stanowienia przepisów prawa miejscowego w sytuacji niewykonania przez właściwe organy zadań dotyczących podziału gminy na okręgi wyborcze. NSA zdecydował się skierować pytanie prawne do TK. Wnioskował w nim nie tylko o zbadanie uprawnień komisarza, ale także zgodności z konstytucją braku możliwości odwoływania się do sądu od decyzji PKW.

W ocenie NSA przepisy kodeksu naruszały konstytucję, bo umożliwiły stanowienie przez organ wyborczy przepisów powszechnie obowiązujących na terenie gminy. Zaś komisarz wyborczy nie jest organem nadzoru i w efekcie nie powinien wkraczać w sferę samodzielności j.s.t.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane