statystyki

Zła zmiana w zakresie przesłanek do stosowania tymczasowego aresztowania

autor: Andrzej Mucha07.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 07.04.2016, 09:14
Sama tylko surowa kara, jaka może być w przyszłości orzeczona, znów będzie podstawą dla pozbawiania wolności

Sama tylko surowa kara, jaka może być w przyszłości orzeczona, znów będzie podstawą dla pozbawiania wolnościźródło: ShutterStock

Źródłem wielu wątpliwości i podłożem sporów w nauce procesu karnego jest od dawna kwestia związana z odpowiedzią na pytanie, czy przesłanka stosowania środków zapobiegawczych, opisana w art. 258 par. 2 k.p.k. – a zatem przesłanka związana z grożącą sprawcy surową karą – może być samoistną podstawą dla stosowania tymczasowego aresztowania . Czy też jest to jedynie przesłanka dodatkowa, która – jeżeli miałaby stanowić podstawę dla zastosowania najsurowszego ze środków zapobiegawczych – musiałaby występować obok innych okoliczności, opisanych w art. 258 par. 1 k.p.k. (obawa ucieczki, mataczenia itp.).

Krytycy dominującego poglądu o   samoistności przesłanki z   art. 258 par. 2 słusznie podnosili, że stosowanie tymczasowego aresztowania   wyłącznie w   oparciu o   tak ogólną przesłankę, jak dopiero grożąca w   przyszłości, hipotetycznie, kara, narusza zasady gwarancyjne procesu karnego. W   sposób bezpośredni narusza też prawa i   wolności osoby, która w   oparciu o   tak ogólną przesłankę pozbawiana jest wolności, czasami na długie miesiące lub lata, i   to jeszcze przed zapadnięciem ewentualnego wyroku skazującego.

W   odpowiedzi na, w   pełni zasadne, głosy krytyki ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie od 1 lipca 2015 r. modyfikacji w   obrębie przepisu art. 258 par. 2 k.p.k. Poprzez istotną zmianę jego treści oraz dodanie wyraźnego odwołania do przepisu par. 1 art. 258 ustawodawca dał jednoznaczny sygnał, że przesłanka zagrożenia orzeczeniem surowej kary nie może być odtąd tzw. samoistną przesłanką stosowania środków zapobiegawczych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane