statystyki

Legislacyjny bat na biegłych. Nieuczciwi eksperci trafią do więzienia nawet na 10 lat

autor: Ewa Ivanova06.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 06.04.2016, 09:27
Podsądnym dano marchewkę, czyli możliwość powoływania się na prywatne ekspertyzy. Ale też zagrożono kijem

Podsądnym dano marchewkę, czyli możliwość powoływania się na prywatne ekspertyzy. Ale też zagrożono kijemźródło: ShutterStock

Za fałszywe opinie karani będą tylko słabo opłacani biegli, wydający ekspertyzy dla prokuratury, policji czy sądów. Ci powołani prywatnie pozostaną bezkarni.

Od połowy kwietnia w procesach karnych pojawi się nowe narzędzie do dyscyplinowania nieuczciwych biegłych, którzy chcą wpływać na wynik sprawy, przedstawiając fałszywe opinie i ekspertyzy. Będzie im grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wynika to z nowego art. 233 par. 4 i 4a kodeksu karnego, zgłoszonego w formie poprawki do nowelizacji k.p.k. (zob. grafika). Problem w tym, że bat na autorów fałszywych ekspertyz może nie spełnić pokładanych w nim nadziei. Zdaniem praktyków odpowiedzialności karnej uniknie nierzetelny ekspert, który przedstawi opinię prywatną sporządzoną na zlecenie oskarżonego; ścigany będzie natomiast biegły powołany przez prokuraturę i sąd.

Cel poprawki

Miało być tak: podsądnym dano marchewkę, czyli utrzymano wprowadzoną w lipcu ubiegłego roku możliwość powoływania się na prywatne ekspertyzy w procesie. Ale również zagrożono kijem, czyli przepisem pozwalającym ścigać nieuczciwych ekspertów, którzy przyczyniają się do wydawania niesłusznych wyroków uniewinniających (czy skazujących).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • sk(2016-04-06 12:19) Zgłoś naruszenie 66

  Zatem niech sądy zapomną, że ktoś za te standardowe 31,97 zł/h, będzie się narażał na jakąś odpowiedzialność karną. Choćbym nie wiem jak dobrze zrobił opinię, to i tak któraś ze stron, albo i obie, będą ją podważać i wykorzystają każdy, nawet drobny błąd formalny, nie mający nawet wpływu na rostrzygnięcia w opinii, żeby udowodnić że opinia jest nieuczciwa, a biegły to oczywisty kłamca. Poza tym jaki sens robić dla sądów, skoro nawet na koniec nie wiesz ile zarobisz, bo sąd zawsze może obciąć wynagrodzenie. Mnie ostanio obciał o ponad 33%, bo jakaś referendarz stwierdziła, ze pewne analizy powinny mi zając 8 godzin, a nie tyle ile wpisałem w karcie pracy. Tak, ona wie lepiej na czym polegają moje czynności i ile mi zajmują czasu. Zresztą skoro tak, to może teraz niech pracownicy sądów zaczną pisać opinie. W końcu zwykle wszystko wiedzą lepiej.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Judex(2016-04-06 09:43) Zgłoś naruszenie 40

  Założenie słuszne. Właśnie patrzę na opinię biegłego – chirurga, który wypowiada się co do przebiegu wypadku drogowego. Prawdą jest, że takie pytanie umieścił w postanowieniu ... policjant. W praktyce, nie wszyscy są zorientowani, że istnieje jeszcze biegły z zakresu medycyny sądowej, a to nie to samo co biegły – chirurg. Wracając do założenia, aby udowodnić, że opinia jest fałszywa, trzeba będzie powołać następnego biegłego. A co się stanie, jak ten pierwszy biegły, udowodni, że ta druga opinie jest fałszywa? Wrócimy do punktu wyjścia. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być wyznaczenie zespołów sędziowskich specjalizujących się w określonej dziedzinie. W przeciwnym razie, oczywiście w skrajnych przypadkach, może dojść do sytuacji patowej.

  Odpowiedz
 • Ju@n(2016-04-06 09:52) Zgłoś naruszenie 20

  Kolejny absurd ! Sędzia , prokurator , adwokat kończą te same uczelnie , nieraz siedzą w tych samych ławkach , czytają te same książki , najczęściej dostają te same oceny na egzaminach i .......podejmują pracę . Chłopak trzepie futro dziewczynie do czasu , gdy dowiaduje się , że jest w ciąży Wówczas zabija ją i ciało wrzuca do kontenera na śmietniku . Prokurat - żądam dożywocia za podwójne morderstwo . Obrońca - proszę wysokiego sądu , mój klient absolutnie nie chciał nikogo zabić , bo to wrażliwy chłopak . Doznał tylko szoku , bo nigdy nie był ojcem , a tu groził mu poważny wieloletni wydatek na utrzymanie aż dwóch osób . Zgoda zrobił źle , ale nigdy jego zamiarem nie było morderstwo dwóch ludzi ! Wnioskuje o łagodny wymiar kary z uwagi na młody wiek klienta i dotychczasową niekaralność . Sędzia - drapie się po głowie dość długo i ogłasza wyrok : 12 lat więzienia z możliwości wyjścia z niego po 8 latach .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ju@n(2016-04-06 09:57) Zgłoś naruszenie 10

  Kolejny absurd w wymiarze sprawiedliwości po wielu innych , choćby i tym poniższym ! Sędzia , prokurator , adwokat kończą te same uczelnie , nieraz siedzą w tych samych ławkach , czytają te same książki , najczęściej dostają te same oceny na egzaminach i .......podejmują pracę . Chłopak trzepie futro dziewczynie do czasu , gdy dowiaduje się , że jest w ciąży Wówczas zabija ją i ciało wrzuca do kontenera na śmietniku . Prokurat - żądam dożywocia za podwójne morderstwo . Obrońca - proszę wysokiego sądu , mój klient absolutnie nie chciał nikogo zabić , bo to wrażliwy chłopak . Doznał tylko szoku , bo nigdy nie był ojcem , a tu groził mu poważny wieloletni wydatek na utrzymanie aż dwóch osób . Zgoda zrobił źle , ale nigdy jego zamiarem nie było morderstwo dwóch ludzi ! Wnioskuje o łagodny wymiar kary z uwagi na młody wiek klienta i dotychczasową niekaralność . Sędzia - drapie się po głowie dość długo i ogłasza wyrok : 12 lat więzienia z możliwości wyjścia z niego po 8 latach .

  Odpowiedz
 • ZS(2016-04-06 08:58) Zgłoś naruszenie 00

  to bedzie wesoło bo chyba nikt przy zdrowych zmysłach w kogo będzie uderzała opinia biegłego nie zrezygnuje z oskarżenia biegłego o sfałszowanie opinii...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane