statystyki

Nieludzkie warunki blokują europejski nakaz aresztowania

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 06.04.2016, 10:02
więzienie, areszt

więzienie, aresztźródło: ShutterStock

Sąd, do którego został skierowany europejski nakaz aresztowania (ENA), może odroczyć jego wykonanie, jeżeli uzna, że w państwie, które go wystawiło, więźniów traktuje się w nieludzki lub poniżający sposób. Taki wniosek płynie z wtorkowego wyroku TSUE.

Sprawa zawisła przed trybunałem na skutek pytania prejudycjalnego niemieckiego sądu, który miał zdecydować o wydaniu dwóch osób w ramach ENA – jednej na Węgry, drugiej do Rumunii. Uznał jednak, że warunki bytowe w jednostkach penitencjarnych tych państw prowadzą do nieludzkiego lub poniżającego traktowania. Postanowił więc zapytać TSUE, czy jeśli warunki te naruszają prawa podstawowe, w szczególności postanowienia Karty Praw Podstawowych UE, to czy wolno odmówić wykonania ENA lub uzależnić je od uzyskania informacji pozwalających na sprawdzenie zgodności warunków pozbawienia wolności z prawami podstawowymi.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane