statystyki

Nieludzkie warunki blokują europejski nakaz aresztowania

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 06.04.2016, 10:02
więzienie, areszt

więzienie, aresztźródło: ShutterStock

Sąd, do którego został skierowany europejski nakaz aresztowania (ENA), może odroczyć jego wykonanie, jeżeli uzna, że w państwie, które go wystawiło, więźniów traktuje się w nieludzki lub poniżający sposób. Taki wniosek płynie z wtorkowego wyroku TSUE.

Sprawa zawisła przed trybunałem na skutek pytania prejudycjalnego niemieckiego sądu, który miał zdecydować o wydaniu dwóch osób w ramach ENA – jednej na Węgry, drugiej do Rumunii. Uznał jednak, że warunki bytowe w jednostkach penitencjarnych tych państw prowadzą do nieludzkiego lub poniżającego traktowania. Postanowił więc zapytać TSUE, czy jeśli warunki te naruszają prawa podstawowe, w szczególności postanowienia Karty Praw Podstawowych UE, to czy wolno odmówić wykonania ENA lub uzależnić je od uzyskania informacji pozwalających na sprawdzenie zgodności warunków pozbawienia wolności z prawami podstawowymi.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane