statystyki

Zadeklarowana i zbywcza wartość aportu musi być podobna

autor: KT29.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 29.03.2016, 10:47
Agata Okorowska radca prawny z Kancelarii Prawnej Law-Taxes.pl we Wrocławiu

Agata Okorowska radca prawny z Kancelarii Prawnej Law-Taxes.pl we Wrocławiuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wkłady wnoszone przez wspólników do spółki z o.o. mają gwarancyjny charakter. Dlatego przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) przewidują odpowiedzialność wspólnika za znaczne zawyżenie wartości wkładu. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji?

Znaczne przeszacowanie zdarza się przy wnoszeniu do spółki z o.o. wkładu w formie aportu. Wnosząc aport, należy określić jego wartość. Powinna ona odpowiadać wartości rynkowej. Ustala się ją odpowiednio na dzień zawiązania spółki bądź uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego – uwzględniając to, jaką cenę uzyskałaby spółka, sprzedając wniesione prawa.

W razie znacznego przeszacowania wspólnik wnoszący taki wkład ponosi za to odpowiedzialność na podstawie art. 175 par. 1 k.s.h. – bez względu na to, czy wiedział o tym i czy ponosi za to winę. Odpowiedzialność wspólnika sprowadza się do wyrównania spółce różnicy między wartością zbywczą wkładu a tą wskazaną przy jego wnoszeniu.

Solidarną odpowiedzialność ze wspólnikiem ponoszą członkowie zarządu, którzy dopuścili do rejestracji zawyżonego aportu. Odpowiedzialność wspólnika i zarządu jest bezwzględnie obowiązująca.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane