statystyki

Zmiana formy działalności w toku procesu. O czym trzeba pamiętać

autor: Ewa Maria Radlińska25.03.2016, 18:00
przedsiębiorca prawo

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałowąźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca zawiadomił sąd, że działa już jako spółka z o.o., ale jego apelacja została odrzucona. Zapomniał bowiem o uzyskaniu zgody przeciwnika procesowego.

TEZA Przekształcona spółka może wejść w toku sprawy w miejsce przekształcanego podmiotu, jednak konieczne jest na to zezwolenie strony przeciwnej.

STAN FAKTYCZNY Sąd okręgowy odrzucił apelację E. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od wyroku sądu rejonowego jako wniesioną przez nieuprawnioną osobę. Wyrok zapadł w sprawie toczącej się z powództwa pewnej spółki przeciwko pozwanemu M.B. Przed jego wydaniem nie doszło do przekształcenia podmiotowego po stronie pozwanej. Skarżący – spółka E., który nie wstąpił do sprawy w miejsce dotychczasowego pozwanego M.B., nie jest więc uprawniony do zaskarżenia wyroku.

W zażaleniu E. Sp. z o.o. podniosła, że pozwany M.B., jako jednoosobowy przedsiębiorca wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą, dokonał przekształcenia formy prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową w myśl art. 551 par. 5 kodeksu spółek handlowych, o czym poinformował sąd I instancji. Od daty zawiadomienia sądu o dokonanym przekształceniu w dalszym toku postępowania pozwany powinien być oznaczany już zatem jako E. Sp. z o.o.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane