statystyki

Zmiana formy działalności w toku procesu. O czym trzeba pamiętać

autor: Ewa Maria Radlińska25.03.2016, 18:00
przedsiębiorca prawo

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałowąźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca zawiadomił sąd, że działa już jako spółka z o.o., ale jego apelacja została odrzucona. Zapomniał bowiem o uzyskaniu zgody przeciwnika procesowego.

TEZA Przekształcona spółka może wejść w toku sprawy w miejsce przekształcanego podmiotu, jednak konieczne jest na to zezwolenie strony przeciwnej.

STAN FAKTYCZNY Sąd okręgowy odrzucił apelację E. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od wyroku sądu rejonowego jako wniesioną przez nieuprawnioną osobę. Wyrok zapadł w sprawie toczącej się z powództwa pewnej spółki przeciwko pozwanemu M.B. Przed jego wydaniem nie doszło do przekształcenia podmiotowego po stronie pozwanej. Skarżący – spółka E., który nie wstąpił do sprawy w miejsce dotychczasowego pozwanego M.B., nie jest więc uprawniony do zaskarżenia wyroku.

W zażaleniu E. Sp. z o.o. podniosła, że pozwany M.B., jako jednoosobowy przedsiębiorca wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą, dokonał przekształcenia formy prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową w myśl art. 551 par. 5 kodeksu spółek handlowych, o czym poinformował sąd I instancji. Od daty zawiadomienia sądu o dokonanym przekształceniu w dalszym toku postępowania pozwany powinien być oznaczany już zatem jako E. Sp. z o.o.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane