Nie uda się odziedziczyć po rodzicach mieszkania komunalnego

autor: Jan Ludwikowski22.03.2016, 20:30
blok, mieszkanie

Miasto może jednak wykorzystać przepis, który zezwala na wystąpienie do sądu o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie opróżnienia lokaluźródło: ShutterStock

Po śmierci rodziców wstąpiłem w prawo najmu lokalu. Wynajmującym jest miasto – pisze pan Daniel. – Złożyłem wniosek o wykupienie mojego mieszkania i sąsiedniego lokalu, z którym mam wspólny przedpokój i łazienkę. Władze miasta nie chcą jednak zawrzeć umowy. Podobno nie spełniam wymagań, aby móc nabyć lokal. Powiedziano mi też, że zostanie przeprowadzony przetarg na sprzedaż nieruchomości. Choć mam problemy zdrowotne, urzędnicy grożą mi eksmisją, proponując w zamian lokal zastępczy. Czy mają takie prawo – pyta czytelnik.

Nie istnieje uprawnienie do dziedziczenia prawa najmu. Można jedynie wstąpić w taki stosunek prawny, o ile spełnia się odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy znajdować się w uprawnionym kręgu osób. Po śmierci najemcy w jego prawo wstępują członkowie najbliższej rodziny, w tym dzieci, a także konkubent. Ponadto, aby uzyskać tytuł prawny do mieszkania, trzeba w nim stale zamieszkiwać. Z reguły wystarcza zameldowanie się w lokalu należącym do jednostki samorządu terytorialnego.

Aby wykupić lokal komunalny, najemca musi regularnie opłacać czynsz, a mieszkanie powinno mieć uporządkowaną sytuację prawną. Dopiero wtedy można się ubiegać o jego nabycie. Jednak samorządy z reguły niechętnie sprzedają mieszkania o dużej wartości lub znajdujące się w centrach miast, a najemca lokalu komunalnego nie ma roszczenia o jego wykupienie, czyli innymi słowy nie może skutecznie zażądać od samorządu, aby przeniósł na niego prawo własności.

Prawdą jest, że miasto, aby sprzedać nieruchomość, powinno zorganizować przetarg. Wyjątki od tej zasady są wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Możliwość rezygnacji z drogi przetargowej wystąpi choćby przy sprzedaży mieszkania współwłaścicielowi nieruchomości. Odstępstwem od reguły jest także – co szczególnie ważne – zakup lokalu komunalnego przez najemcę, który zawarł umowę na czas nieoznaczony. Taka osoba ma prawo pierwszeństwa w nabyciu mieszkania. Z listu pana Daniela wynika jednak, że jest on najemcą części lokalu komunalnego. Niestety, najemcy niesamodzielnego lokalu nie przysługuje ani prawo pierwokupu, ani nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby startował w przetargu.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane