Pokrzywdzeni przez kartele będą mogli odzyskać swoje pieniądze

autor: Patryk Słowik21.03.2016, 07:23; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:33
pieniądze

Obecnie dominuje pogląd, że odszkodowanie przysługuje jedynie bezpośrednio dotkniętym zdarzeniem szkodzącym, czyli np. przedsiębiorcy nabywającemu towar od firm, które zawarły zmowę cenowąźródło: ShutterStock

Osoby fizyczne poszkodowane zmowami cenowymi przedsiębiorców będą mogły walczyć w sądzie o odszkodowanie. Taką propozycję przedstawił właśnie resort sprawiedliwości.

Eksperci są dość zgodni co do tego, że walka z kartelami była najsłabszym punktem kadencji Adama Jassera na stanowisku prezesa UOKiK. A zgodnie z jego zapowiedziami, miała być oczkiem w głowie urzędu. „Adam Jasser konsekwentnie podkreślał, że priorytetem UOKiK pod jego kierownictwem jest wykrywanie karteli i właśnie na tym froncie poniósł on największą porażkę” – wskazuje na łamach branżowego portalu Antitrust.pl Piotr Semeniuk. I dodaje, że nie tylko niewiele ugrano na tym polu walki, lecz także zaprzepaszczono osiągnięcia poprzedniczki, Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel. Semeniuk jako przykład podaje wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z czerwca 2015 r., w którym uchylono ponad 100-milionową karę nałożoną przez UOKiK na cztery telekomy (patrz: infografika). Sprawa zaś – zdaniem autora tekstu – nie była wcale skazana na porażkę.

Dekartelizacja

Prawo i Sprawiedliwość deklaruje, że najwyższy czas rozprawić się z nieuczciwym działaniem.

– Nie może być tak, że najwięksi przedsiębiorcy dopuszczają się niegodziwych czynów i cierpią na tym konsumenci oraz mały biznes – wskazuje Adam Abramowicz, poseł PiS zajmujący się w partii prawem ochrony konkurencji i konsumentów.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • hehehe(2016-03-22 07:27) Zgłoś naruszenie 00

  Poszkodowali przez kartele będą odzyskiwać pieniądze? A poszkodowani przez kartel z Medelin też?

  Odpowiedz
 • sa(2016-03-21 14:48) Zgłoś naruszenie 20

  Czyli znowu Państwo (organy Rządu, sądy, ścigania .itp) nie wykazało się jakością pracy (chociaż brali z kasy podatników wysokie pensje,premie za co ?)i skutecznej ochrony Obywateli przed naciągaczami operatorami ? Trudno uwierzyć , aby tu nie było "parasola" ,tylko kto i za ile ? Nie udolność niby jak u AG. n/w kom. To jest przekręt wszech czasów, tyle ludzi oszukano , nawet profesora S.P PAN ,trudno dziwić się zwykłym ludziom , ale gdzie były przez tyle lat organy najjaśnieszej RP (prokuratura,policja, CBA,ABW, Rząd POparci PSL przez 8 lat ,MF, sądy itp . Dopuszczono na skalę ok. 850 miln kradzież, defraudację społecznych pieniędzy dla ok. 19 tys. ludzi (resztki dostało ok.3 tys. za ok.291 miln , a gdzie reszta na księżycu ????!!!!!. Kto trzymał parasol (szukać winnych pośrednich , bo sami długo by się nie utrzymali) ,że tacy oszuści mogli tyle lat działać pod nosem temidy,MF,US, sądu, wyroki wielokrotnie w zawiasach ( mając wpływ p. Zurek krs co zrobił ?) cyrk i horror . Ruina Państwa Prawa i ochrony uczciwych Obywateli , straty olbrzymie często dorobek życia, info dziś SE . Liczymy ,że nowi wezmą się ,za wszystkich powiązanych przekręciarzy tej afery tych pośrednich też . Konieczne do zwrotu i odebrania są wszystkie kwoty przeflancowane na inne konta !!!!!

  Odpowiedz
 • bar-3(2016-03-21 10:55) Zgłoś naruszenie 01

  Dlaczego do tej pory nie ma ustawy o zwrot wkladów mieszkaniowych z lat 70-86, wtedy kiedy zakłady pracy bez woli pracowników wpłacali przelewem pieniądze do spółdzielni mieszkaniowych? Dp tej pory nie ma mieszkań, ani pieniędzy. Złodzieje?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane