statystyki

Pokrzywdzeni przez kartele będą mogli odzyskać swoje pieniądze

autor: Patryk Słowik21.03.2016, 07:23; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:33
pieniądze

Obecnie dominuje pogląd, że odszkodowanie przysługuje jedynie bezpośrednio dotkniętym zdarzeniem szkodzącym, czyli np. przedsiębiorcy nabywającemu towar od firm, które zawarły zmowę cenowąźródło: ShutterStock

Osoby fizyczne poszkodowane zmowami cenowymi przedsiębiorców będą mogły walczyć w sądzie o odszkodowanie. Taką propozycję przedstawił właśnie resort sprawiedliwości.

Eksperci są dość zgodni co do tego, że walka z kartelami była najsłabszym punktem kadencji Adama Jassera na stanowisku prezesa UOKiK. A zgodnie z jego zapowiedziami, miała być oczkiem w głowie urzędu. „Adam Jasser konsekwentnie podkreślał, że priorytetem UOKiK pod jego kierownictwem jest wykrywanie karteli i właśnie na tym froncie poniósł on największą porażkę” – wskazuje na łamach branżowego portalu Antitrust.pl Piotr Semeniuk. I dodaje, że nie tylko niewiele ugrano na tym polu walki, lecz także zaprzepaszczono osiągnięcia poprzedniczki, Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel. Semeniuk jako przykład podaje wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z czerwca 2015 r., w którym uchylono ponad 100-milionową karę nałożoną przez UOKiK na cztery telekomy (patrz: infografika). Sprawa zaś – zdaniem autora tekstu – nie była wcale skazana na porażkę.

Dekartelizacja

Prawo i Sprawiedliwość deklaruje, że najwyższy czas rozprawić się z nieuczciwym działaniem.

– Nie może być tak, że najwięksi przedsiębiorcy dopuszczają się niegodziwych czynów i cierpią na tym konsumenci oraz mały biznes – wskazuje Adam Abramowicz, poseł PiS zajmujący się w partii prawem ochrony konkurencji i konsumentów.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • sa(2016-03-21 14:48) Zgłoś naruszenie 20

  Czyli znowu Państwo (organy Rządu, sądy, ścigania .itp) nie wykazało się jakością pracy (chociaż brali z kasy podatników wysokie pensje,premie za co ?)i skutecznej ochrony Obywateli przed naciągaczami operatorami ? Trudno uwierzyć , aby tu nie było "parasola" ,tylko kto i za ile ? Nie udolność niby jak u AG. n/w kom. To jest przekręt wszech czasów, tyle ludzi oszukano , nawet profesora S.P PAN ,trudno dziwić się zwykłym ludziom , ale gdzie były przez tyle lat organy najjaśnieszej RP (prokuratura,policja, CBA,ABW, Rząd POparci PSL przez 8 lat ,MF, sądy itp . Dopuszczono na skalę ok. 850 miln kradzież, defraudację społecznych pieniędzy dla ok. 19 tys. ludzi (resztki dostało ok.3 tys. za ok.291 miln , a gdzie reszta na księżycu ????!!!!!. Kto trzymał parasol (szukać winnych pośrednich , bo sami długo by się nie utrzymali) ,że tacy oszuści mogli tyle lat działać pod nosem temidy,MF,US, sądu, wyroki wielokrotnie w zawiasach ( mając wpływ p. Zurek krs co zrobił ?) cyrk i horror . Ruina Państwa Prawa i ochrony uczciwych Obywateli , straty olbrzymie często dorobek życia, info dziś SE . Liczymy ,że nowi wezmą się ,za wszystkich powiązanych przekręciarzy tej afery tych pośrednich też . Konieczne do zwrotu i odebrania są wszystkie kwoty przeflancowane na inne konta !!!!!

  Odpowiedz
 • hehehe(2016-03-22 07:27) Zgłoś naruszenie 00

  Poszkodowali przez kartele będą odzyskiwać pieniądze? A poszkodowani przez kartel z Medelin też?

  Odpowiedz
 • bar-3(2016-03-21 10:55) Zgłoś naruszenie 01

  Dlaczego do tej pory nie ma ustawy o zwrot wkladów mieszkaniowych z lat 70-86, wtedy kiedy zakłady pracy bez woli pracowników wpłacali przelewem pieniądze do spółdzielni mieszkaniowych? Dp tej pory nie ma mieszkań, ani pieniędzy. Złodzieje?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane