statystyki

UOKiK walczy ze zmowami przedsiębiorców. Będą nagrody za ujawnienie kartelu?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 09.06.2016, 09:31
paragrafy

Mówiąc „przepisy konsumenckie”, myślimy o pakiecie chroniącym nas, jako nabywców, w różnych obszarach - twierdzi Niechciałźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy opracowują coraz to nowe sposoby zawierania nielegalnych porozumień. Możliwość uniknięcia kary może nie być wystarczającym bodźcem do wyjścia ze zmowy - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po zmianie na stanowisku prezesa UOKiK posypią się kary na przedsiębiorców?

Żeby były kary, muszą być ku temu przesłanki. Urząd nie ma planu kar, który musi zrealizować. Nawet gdy prawo zostało złamane, trzeba rozważyć, czy najlepszą metodą wyeliminowania nieprawidłowości jest nałożenie sankcji finansowej. UOKiK działa po to, aby przede wszystkim konsumentom, ale i uczciwym przedsiębiorcom było lepiej. Dlatego respektujący reguły gry mogą spać spokojnie.

Ci przedsiębiorcy, którzy podejmą współpracę z UOKiK, nadal mogą liczyć na to, że urząd spojrzy na nich łaskawszym okiem?

Na pewno nie będzie abolicji dla dokonujących naruszeń. Jednak kara nigdy nie będzie celem samym w sobie, a jedynie narzędziem mającym podnieść poziom ochrony zarówno konsumentów, jak i całego rynku. Sankcje finansowe są jednym z rozwiązań, na jakie może zdecydować się urząd. W przypadku naruszenia prawa trzeba również myśleć o konsumentach. Cóż z tego, że UOKiK nałoży wysoką sankcję finansową, jeśli pokrzywdzeni nie mogą odzyskać swoich pieniędzy?

Czy to oznacza, że polityka rekompensaty publicznej, która każe zwracać straty bezpośrednio poszkodowanym, będzie wdrażana silniej niż dotychczas?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane