statystyki

Postępowanie sporne o unieważnienie i wygaśnięcie znaku towarowego

11.03.2016, 07:25; Aktualizacja: 11.03.2016, 09:39
Prawo

Dotychczasowe przepisy hołdowały zasadzie, że wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy i uznania ochrony międzynarodowego znaku towarowego może być złożony wyłącznie na wniosek osoby, która ma w tym interes prawnyźródło: ShutterStock

W nowych przepisach wnoszący o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy albo o unieważnienie uznania ochrony międzynarodowego znaku towarowego nie musi się legitymować interesem prawnym.

Systematyka podstaw odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oraz uznania ochrony międzynarodowego znaku towarowego ma także znaczenie dla spraw o unieważnienie udzielonego prawa lub uznanej ochrony. Bezwzględne i względne przeszkody rejestracji znaków towarowych stanowią odpowiednio bezwzględne i względne podstawy unieważnienia. Nowelizacja uwzględnia to rozróżnienie przy konstrukcji legitymacji procesowej w postępowaniach dotyczących takich spraw.

Bez interesu prawnego

Dotychczasowe przepisy hołdowały zasadzie, że wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy i uznania ochrony międzynarodowego znaku towarowego może być złożony wyłącznie na wniosek osoby, która ma w tym interes prawny. Na przestrzeni wielu lat przesłanka ta była różnie interpretowana. W ostatnich kilkunastu latach orzecznictwo w tym zakresie uległo daleko idącej liberalizacji. W powszechnej opinii praktyków rzecz najczęściej sprowadzała się do powołania standardowych formuł i wyliczenia określonych przepisów, w tym konstytucyjnych.

Nieco groteskowe były sytuacje, kiedy przedsiębiorca (np. producent kawy) zmuszony był przed Urzędem Patentowym powoływać się na najbardziej fundamentalne zasady konstytucyjne, aby uznano jego legitymację do występowania o unieważnienie prawa na znak towarowy będący oznaczeniem opisowym (np. słowo „frappe” dla kaw). Raczej kuriozalne było też wymaganie, aby w postępowaniu o unieważnienie kolidującego późniejszego prawa ochronnego na znak towarowy uprawniony z tytułu wcześniejszego prawa do znaku towarowego dowodził dodatkowo – poza tym, że posiada to prawo – także własnego interesu prawnego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane