statystyki

Korekty bez ingerowania w treść oferty

autor: Sławomir Wikariak11.03.2016, 07:34; Aktualizacja: 11.03.2016, 09:46
podatki pieniądze

Problem polegał na tym, że cały formularz cenowy był przygotowany na prace powtarzające się i trwające przez 72 miesiąceźródło: ShutterStock

Zamawiający może poprawić omyłkę rachunkową w ofercie, gdy chodzi o oczywisty błąd i gdy polega on na niewłaściwym wyniku działań arytmetycznych.

TEZA Jeśli korekta domniemanego błędu powoduje, że oferta nagle zaczyna wielokrotnie odbiegać swoją wartością od wszystkich pozostałych, to zamawiający powinien się zorientować, że nie ma do czynienia z oczywistą omyłką rachunkową. Wskazane jest wówczas poprosić wykonawcę o wyjaśnienia.

STAN FAKTYCZNY Poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował przetarg na całoroczne utrzymanie jednej z dróg ekspresowych. Jednym z elementów zamówienia była wymiana skorodowanych elementów ekranów akustycznych. Przy obliczaniu kwot w tej pozycji kosztorysu jeden z wykonawców nabrał wątpliwości. Każda inna pozycja dotyczyła czynności powtarzających się, płatnych co miesiąc. Tymczasem ta dotyczyła wymiany, jaka miała być przeprowadzona jednorazowo na początku realizacji kontraktu. Przedsiębiorca upewnił się o tym, zadając pytanie zamawiającemu. Ten potwierdził, że wymiana skorodowanych elementów ma się zakończyć do końca pierwszej połowy 2016 r.

Problem polegał na tym, że cały formularz cenowy był przygotowany na prace powtarzające się i trwające przez 72 miesiące. Płatności miały następować co miesiąc. Tymczasem ekrany miały być wymienione jednorazowo. Większość wykonawców w pozycji formularzu dotyczącym ceny jednostkowej wymiany jednego metra ekranu podała kwotę podzieloną przez 72 miesiące. Wykonawca, który miał wątpliwości i zadał pytanie zamawiającemu, zrobił inaczej – podał rzeczywisty koszt wymiany jednego metra ekranu. Dopiero w pozycji zbiorczej podzielił go przez 72. Zamawiający potraktował to jako oczywistą omyłkę rachunkową i poprawił pozycję zbiorczą, mnożąc ją przez 72. Wykonawca zaprotestował przeciwko temu w odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane