statystyki

Polska może być ukarana przez UE za niższe sankcje dla firm

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.03.2016, 07:00
Joanna Jasiewicz adwokat w Gide Loyrette Nouel

Joanna Jasiewicz adwokat w Gide Loyrette Nouelźródło: Dziennik Gazeta Prawna

PROBLEM: Obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Przewiduje on m.in. wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnej, która określa zasady współpracy państw UE przy egzekucji kar i grzywien administracyjnych nakładanych na polskich pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących delegowania pracowników w innych państwach członkowskich. Zadania te miałaby realizować u nas Państwowa Inspekcja Pracy.

Ostatnio główny inspektor pracy zaproponował, aby wysokość kar nakładanych na firmy delegujące, które będą egzekwowane przez PIP, była obniżona do polskich stawek. Oznaczałoby to, że zamiast np. 500 tys. euro przedsiębiorca zapłaciłby maksymalnie 30 tys. zł, bo taki górny limit kar nakładanych na pracodawców obowiązuje w Polsce. GIP postuluje też, aby inspekcja miała prawo do zwrotu wniosku zagranicznej instytucji ze względu na niedostosowanie wysokości sankcji do limitów obowiązujących w Polsce.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane