Jak wnioskować o adwokata z urzędu?

autor: Hubert Rabiega05.03.2016, 08:00
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Adwokat z urzęduźródło: ShutterStock

Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu dla osoby fizycznej następuje na jej wniosek. Podstawą przyznania takiej pomocy jest przede wszystkim stan majątkowy wnioskodawcy, który uniemożliwia mu ponoszenie wydatków na pełnomocnika bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • attatlaw(2016-03-05 15:36) Zgłoś naruszenie 73

  Korporacje się kończą i ciągną w dół adwokatów i radców korpo korpo, którzy są pod butem korpo ..więc nie służą klientom tylko swoim "samorządom"..co władze korpo robią ze składkami..aplikanci tak są szkoleni, że muszą chodzić na kursy doszkalające. Adwokat czy radca zainteresowany jest stawkami, a nie finalnym wynikiem. Ryzyko klienta ich nie interesuje, a w przypa******zegranej sprawy placicie za prawnika strony przeciwnej.

  Odpowiedz
 • Chodzacy PARAGRAF(2016-03-06 13:41) Zgłoś naruszenie 71

  W dniu dzisiejszym w wszystkich sadach w Polsce jest taka praktyka ze uczestnik postepowania nie majacy zdolnosci do czynnosci prawnyxch wystepuje w sadzie bez PRAWA DO OBRONY ,gdzie przed sopba ma 3-ch sedziow i prokuratora ,ktorych to nie rusza a sam SAD AELACYJNY odmawia mu postanowieniem adwokata z urzedu a kiedy pisze ZAZALENIE do Sadu Najwyzszego za posrednictwem Sadu Apelacyjknego a ten traktuje to jako kasacje i odrzuca ze nie jest napisana przez adwokata a wczesniej ten sam sad odmowil przyznania adwokata z urzedu.To nie wszystko taki wyrok jest PRAWOMOCNY na dzien dzisiejszy i nie podlega wzruszeniu. Pytam sie Was ,kto widzi tu DEMOKRACJE i panstwo PRAWA , bo ja widze panstwo policyjne pozbawiajace ludzi KONSTYTUCYJNEGO PRAWA DO OBRONY w sadzie w XXI WIEKU .Sad Apelacyjny w Rzeszowie sygn.akt I ACa 561/15

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2016-03-05 17:28) Zgłoś naruszenie 50

  Art.117 ust. 4.Rozumiem. Co jednak w sytuacji gdy strona powodowa sama s;porządzi pozew, powoła się na konkretne przepisy i załączy obszerny materiał dowodowy uzasadniający roszczenie Strona powodowa wykonała ogromną pracę. Czy w tej sytuacji powinna efekty swej pracy scedować na pełnomocnika któremu państwo zapłaci za pracę której nie wykonał. Na rozprawie pełnomocnik może jedynie powołać się na te same przepisy prawa. Skoro strona powodowa nie będąca prawnikiem potrafiła wykonać ogromną pracę, zna każdy szczegół sprawy to przecież na rozprawie potrafi potwierdzić to co napisała i udokumentowała a do tego nie trzeba yć krasomówcą z tytułem prawnika. Fakt autentyczny. W powyższej sytuacji Sąd uznał, że sprawa jest skomplikowana i zaproponował stronie powodowej adwokata z urzędu. Strona powodowa odmówiła uznając, że wobec obszernego materiału dowodowego sprawa jest trudna dla strony przeciwnej reprezentowanej przez radcę prawnego. Strona pozwana postawiła stronie powodowej zarzut który został odparty konkretnymi dowodami. Strona przeciwna nie ma nic na swoją obronę. Dlaczego zatem Sąd najpierw odraczał rozprawy a teraz to już nawet nie wyznacza kolejnego terminu rozprawy. Zaznaczam przy tym, że strona przeciwna przegrała już ze stroną powodową która sama reprezentowała swe interesy w znacznie trudniejszej sprawie w Sądzie Okręgowym i Sądzie Apelacyjnym. Obecnie nie ma żadnych przesłanek aby strona powodowa przegrała prostą sprawę w Sądzie Rejonowym.Wszystkie sprawy dotyczą tej samej firmy ubezpieczeniowej.Państwo nic nie traci gdy strona powodowa sama prowadzi swoją sprawę. Adwokat z urzędu najczęściej nie jest zainteresowany rzetelnym prowadzeniem sprawy bo od razu przelicza ile by zarobił prowadząc taką sprawę prywatnie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane