statystyki

Brak informacji o zebraniu może zablokować inwestycje wspólnoty

autor: Krzysztof Tomaszewski01.03.2016, 16:00
mieszkanie

Jeśli nie przyjęto zasady „jeden właściciel – jeden głos”, to uchwała wspólnoty jest podjęta, gdy zostanie poparta przez właścicieli łącznie posiadających ponad połowę udziałów w nieruchomości wspólnej.źródło: ShutterStock

Od daty otrzymania przez właścicieli lokali na piśmie, za pokwitowaniem, informacji o treści podjętych uchwał liczony jest sześciotygodniowy termin na ewentualne zaskarżenie uchwał do sądu. 

W pierwszym kwartale roku trzeba przeprowadzić zgromadzenia we wspólnotach mieszkaniowych liczących powyżej siedmiu lokali. Czy jeżeli któryś z właścicieli wystąpi do sądu ze skargą, że nie został prawidłowo powiadomiony, to spowoduje uchylenie uchwał podjętych na tym zebraniu, np. dotyczących wysokości opłat?

Nie musi tak być. Nieprawidłowości w zawiadomieniu właścicieli lokali, w tym przede wszystkim brak powiadomienia wszystkich członków wspólnoty, może stanowić podstawę uchylenia uchwał podjętych na tym zgromadzeniu. Jednakże w takiej sytuacji trzeba udowodnić, że brak powiadomienia wszystkich właścicieli miał wpływ na wynik głosowania, co nie jest łatwym zadaniem i nie zawsze się udaje.

W praktyce dość często powstają wątpliwości, kiedy można uznać daną uchwałę wspólnoty za podjętą prawidłowo.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane