statystyki

Brak informacji o zebraniu może zablokować inwestycje wspólnoty

autor: Krzysztof Tomaszewski01.03.2016, 16:00
mieszkanie

Jeśli nie przyjęto zasady „jeden właściciel – jeden głos”, to uchwała wspólnoty jest podjęta, gdy zostanie poparta przez właścicieli łącznie posiadających ponad połowę udziałów w nieruchomości wspólnej.źródło: ShutterStock

Od daty otrzymania przez właścicieli lokali na piśmie, za pokwitowaniem, informacji o treści podjętych uchwał liczony jest sześciotygodniowy termin na ewentualne zaskarżenie uchwał do sądu. 

W pierwszym kwartale roku trzeba przeprowadzić zgromadzenia we wspólnotach mieszkaniowych liczących powyżej siedmiu lokali. Czy jeżeli któryś z właścicieli wystąpi do sądu ze skargą, że nie został prawidłowo powiadomiony, to spowoduje uchylenie uchwał podjętych na tym zebraniu, np. dotyczących wysokości opłat?

Nie musi tak być. Nieprawidłowości w zawiadomieniu właścicieli lokali, w tym przede wszystkim brak powiadomienia wszystkich członków wspólnoty, może stanowić podstawę uchylenia uchwał podjętych na tym zgromadzeniu. Jednakże w takiej sytuacji trzeba udowodnić, że brak powiadomienia wszystkich właścicieli miał wpływ na wynik głosowania, co nie jest łatwym zadaniem i nie zawsze się udaje.

W praktyce dość często powstają wątpliwości, kiedy można uznać daną uchwałę wspólnoty za podjętą prawidłowo.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane