statystyki

Przetargi: Porównanie ofert nie może przesądzać o rażąco niskiej cenie

autor: Sławomir Wikariak26.02.2016, 17:00
Skład orzekający uznał, że nie było podstaw do unieważnienia przetargu.

Skład orzekający uznał, że nie było podstaw do unieważnienia przetargu.źródło: ShutterStock

Samo porównanie oferty do dwóch innych złożonych w przetargu nie może przesądzać o tym, że jej cena jest rażąco niska. Równie dobrze konkurenci mogli ją zawyżyć.

TEZA Wyjaśnienia firmy, której cena budzi wątpliwości zamawiającego, nie zawsze muszą zawierać wyszczególnienie dokładanych kosztów każdej z czynności. Przy ich ocenie trzeba brać pod uwagę całokształt okoliczności, w tym także to, czy konkurenci nie próbują zawyżać swych cen.

STAN FAKTYCZNY Przetarg dotyczył odbioru śmieci od mieszkańców jednej z gmin. Oferty złożyło trzech przedsiębiorców, przy czym jedna była zdecydowanie tańsza od pozostałych. Firma proponowała odbiór śmieci przez dwa lata za ok. 3,5 mln zł. Konkurenci chcieli za to samo 5,6 mln zł i ponad 6 mln zł. Sytuację komplikował fakt, że sam zamawiający oszacował wartość zamówienia na ok. 6,5 mln zł (po doliczeniu podatku). Jednocześnie w budżecie gminy zabezpieczono na 2016 r. jedynie 2,1 mln zł. W ciągu dwóch lat miałoby więc to być 2,2 mln zł. Zamawiający wezwał firmę, która złożyła najtańszą ofertę, do wyjaśnień. Uznał, że całość nie zawiera wyliczeń na tyle szczegółowych, by przekonywały o tym, że cena nie została zaniżona. W tym samym czasie negocjował też warunki z jednym z pozostałych oferentów, by ten z wolnej ręki nadal wywoził śmieci mieszkańców, do czasu rozstrzygnięcia kolejnego przetargu. Firma ta zgodziła się realizować usługę za cenę dużo niższą niż ta zaproponowana przez nią w ofercie. Ostatecznie zamawiający odrzucił najtańszą ofertę i unieważnił przetarg, gdyż ceny dwóch pozostałych przekraczały jego możliwości finansowe. Decyzje te zakwestionowali przed Krajową Izbą Odwoławczą dwaj przedsiębiorcy: ten, którego ofertę odrzucono, i ten, który zajmował drugie miejsce, ale nie zdobył zamówienia z powodu unieważnienia postępowania.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane