statystyki

Znaki towarowe: Prostsza ochrona wspólnotowych oznaczeń

autor: Maciej Olejnik24.02.2016, 20:00
Symbol znaku towarowego

W sytuacji pojawienia się na rynku podróbek, to licencjobiorca jest szczególnie zainteresowany przeciwdziałaniem naruszeniuźródło: ShutterStock

Umowy licencyjne na korzystanie ze wspólnotowych znaków towarowych (skutecznych na terytorium całej Unii Europejskiej) umożliwiają posługiwanie się takim oznaczeniem przez osoby inne niż właściciel znaku.

Z tego względu stanowią główne narzędzie dystrybucji oznaczonych nim towarów i usług. W wielu przypadkach to licencjobiorca, zobowiązany do uiszczania opłat licencyjnych na rzecz właściciela znaku, ponosi ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Nic zatem dziwnego, że w sytuacji pojawienia się na rynku np. towarów lub usług konkurenta oznaczonych myląco podobnym znakiem towarowym, licencjobiorca może być szczególnie zainteresowany przeciwdziałaniem naruszeniu prawa do znaku lub uzyskaniem odpowiedniej rekompensaty.

Przepis art. 23 ust. 1 unijnego Rozporządzenia 207/2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego rodził jednak wątpliwości, czy licencjobiorca, którego licencja nie została wpisana do rejestru prowadzonego przez unijny Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM), upoważniony jest do dochodzenia roszczeń przed właściwym sądem krajowym przeciwko naruszycielowi (np. o zaniechanie wykorzystywania oznaczeń podobnych do licencjonowanego znaku towarowego, jeżeli mogło to wprowadzić odbiorców w błąd co do pochodzenia oznaczonych nim towarów i usług). Takie wątpliwości można było dostrzec również, analizując polskie orzecznictwo. Zasadniczo przepis wskazuje bowiem, że określone czynności prawne (w tym udzielenie licencji) wywołują skutki wobec osób trzecich dopiero po wpisaniu ich do rejestru. Przykładowo w wyroku z 28 października 2013 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że skutki umowy licencyjnej na korzystanie ze wspólnotowego znaku towarowego, w tym możliwość licencjobiorcy wystąpienia z powództwem o naruszenie, nie są uzależnione od wpisania umowy licencyjnej do rejestru w OHIM (sygn. I ACa 410/13). Ale Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 20 lutego 2013 r. (sygn. I ACa 21/13), dokonując analizy polskich przepisów dotyczących licencjonowania praw własności przemysłowej, wskazał, że uzależnienie możliwości dochodzenia roszczeń przez licencjobiorcę od wpisania licencji do rejestru podyktowane jest bezpieczeństwem obrotu. Stwierdził przy tym, że analogiczne zasady mają zastosowanie do licencjonowania wspólnotowego znaku towarowego.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane