statystyki

Lewiński: Administrator bezpieczeństwa informacji się opłaca

autor: Sławomir Wikariak23.02.2016, 07:47; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:25
Dane

Administratorom bezpieczeństwa informacji poświęcony jest też właśnie uruchomiony serwis internetowy https://abi.giodo.gov.pl/źródło: ShutterStock

Niebawem w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym, medycznym, a nawet handlowym nie obejdzie się bez ABI - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Lewiński, zastępca generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Od ponad roku obowiązują przepisy, które miały zachęcić zarówno administrację publiczną, jak i prywatne firmy do powoływania administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI). Zachęciły?

W pewnej mierze tak, choć jednak nie wszystkich równie skutecznie. Przykładowo – nie wszystkie ministerstwa powołały ABI. Dlaczego? Ponieważ panuje przekonanie, że ABI będzie wtyczką generalnego inspektora ochrony danych osobowych. Skoro GIODO może mu nakazać sprawdzenie zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych, to znaczy, że mamy w strukturach potencjalnego szpiega. Niestety, takie myślenie wciąż pokutuje.

Gdybym mógł wybierać, czy sprawdza mnie mój własny ABI, czy kontrolerzy przysłani przez GIODO, to wolałbym to pierwsze.

No właśnie. Tym bardziej dziwi mnie niechęć niektórych podmiotów do powoływania ABI. Nawet jeśli GIODO zażąda sprawdzenia, to ostateczny raport i tak musi być podpisany przez kierownika jednostki. Wie on zatem doskonale, co w nim się znajduje. Nie można więc mówić, że ABI jest wtyczką GIODO. Jest sojusznikiem administratora danych, tyle że musi stać na straży wszystkich obowiązujących przepisów prawa.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane