statystyki

Za korupcję odpowiadają osoby, które przyjmowały i wręczały łapówki. Chyba że przełożony o nich wiedział

autor: Patryk Słowik19.02.2016, 07:16; Aktualizacja: 19.02.2016, 07:47
W języku prawniczym wyrażenie „łapówka” oznacza udzielenie korzyści majątkowej i jest przestępstwem

W języku prawniczym wyrażenie „łapówka” oznacza udzielenie korzyści majątkowej i jest przestępstwemźródło: ShutterStock

Na pytania związane z odpowiedzialnością za przestępstwo korupcji odpowiada dr Mariusz Bidziński, wspólnik i szef departamentu prawa gospodarczego w kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

Ostatnio głośno jest o korupcji w wielkich sieciach handlowych. W wielkim skrócie mechanizm wyglądał następująco: przedstawiciele firm dostarczających towary – w zamian np. za odpowiednie miejsce na półkach – wręczali łapówki osobom decyzyjnym w hipermarketach. Zamiast do sieci opłaty trafiały do kieszeni prywatnych osób. Sprawa ta - z uwagi swój na rozmiar – uświadomiła przedsiębiorcom, jak powszechne jest to zjawisko i że właściwie dotyka znacznego odsetka firm. Kto najczęściej popełnia tego typu przestępstwa?

W praktyce sprawcą tego przestępstwa może być każdy, niemniej jednak najczęściej jest to osoba reprezentująca dany podmiot w próbie uzyskania określonych korzyści biznesowych – czyli przede wszystkim ci, którzy mają kontakt z kontrahentami.

Jednak form i sposobów dokonywania takich czynów jest w zasadzie nieskończona liczba – jedynym limitem jest fantazja i kreatywność sprawców.

W języku potocznym często mówi się o łapówkach czy daniu w łapę. Ale jak to określa się w języku prawnym, o jakich przestępstwach można mówić? Mam na myśli szczególnie sytuacje, gdy łapówkę przekazuje się nie urzędnikowi, lecz pomiędzy przedsiębiorcami?


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane