statystyki

Jak się bronić przed korupcją w firmie

autor: Anna Łużniak, Tomasz Wróblewski19.02.2016, 07:16; Aktualizacja: 19.02.2016, 07:59
Istotnym narzędziem ochrony interesów przedsiębiorcy jest monitoring, który obejmować może monitoring wizualny, monitoring wiadomości e-mail, telefonów czy samochodów służbowych i transportowych

Istotnym narzędziem ochrony interesów przedsiębiorcy jest monitoring, który obejmować może monitoring wizualny, monitoring wiadomości e-mail, telefonów czy samochodów służbowych i transportowychźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca ma do wyboru szeroki wachlarz działań zabezpieczających. Począwszy od umów o poufności, umów o zakazie konkurencji, aż po kodeksy obowiązujące w relacjach z kontrahentami. Wiele z tych form jest w Polsce wciąż niedocenianych.

Wbrew powszechnemu przekonaniu zapobieganie korupcji i walka z nią nie jest problemem dotyczącym przede wszystkim administracji i zamówień publicznych. Zjawisko nie kończy się także na służbie zdrowia i spektakularnych postępowaniach wymierzonych w lekarzy. Praktycznie każdy przedsiębiorca – niezależnie od branży i skali działalności – narażony jest na tego typu działanie, naruszające jego prawnie chronione interesy. Co więcej: m.in. postęp technologiczny powoduje, że w firmach wciąż przybywa obszarów narażonych na podobne działania. Przedsiębiorca powinien podjąć zatem kroki mające na celu odpowiednie zabezpieczenie przed wystąpieniem korupcji i innych możliwości naruszenia jego interesów.

Identyfikacja obszarów ryzyka

Działania należy rozpocząć od zidentyfikowania obszarów szczególnie narażonych na korupcję lub nadużycia.

Zakres działań w każdym przypadku zależeć może od struktury firmy oraz specyfiki prowadzonej działalności. Ocenić trzeba to przez pryzmat danej jednostki. Korupcja i nadużycia w firmie mogą ujawniać się w różnorodnej postaci.

Korupcja niejedno ma imię

Nieuczciwy może być członek zarządu, księgowy, kierownik i szeregowy pracownik, dostawca towarów lub usług. Nielegalne działania, w zależności od pełnionej funkcji i powierzonych czynności, w skrajnych przypadkach mogą polegać na prowadzeniu działalności konkurencyjnej, ujawnianiu informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie można zapominać o rażących przypadkach przyjęcia korzyści majątkowych w zamian za podjęcie korzystnych decyzji lub podjęcie (zaniechanie) określonych działań. Przedsiębiorca, który dąży do rozwoju biznesu, często inwestuje w swoich ludzi, powierzając coraz szersze kompetencje i rezygnując z kontroli nad wszystkim – przede wszystkim z braku czasu i możliwości zajmowania się wszystkimi tematami – wyposaża załogę w narzędzia, które, niestety, mogą być potencjalnie niebezpieczne. Dodatkowo nie ulega wątpliwości, że załoga często z racji pełnionych funkcji ma dostęp do informacji poufnych przedsiębiorstwa, know-how czy bazy klientów. Ryzyka nie da się całkowicie wyeliminować, ale nie ulega wątpliwości, że każdy właściciel firmy powinien być świadomy istniejących zagrożeń i w miarę możliwości przeciwdziałać im przez wprowadzenie odpowiedniej strategii przeciwdziałania praktykom naruszającym jego interesy.

Specyfika firm produkcyjnych

Ryzyko zwykle mniejsze będzie w firmach produkcyjnych. W tych najczęstsze są problemy z pospolitymi kradzieżami. W praktyce znamy liczne przypadki, gdy na portalach aukcyjnych pracownicy wystawiają do sprzedaży nawet mało popularne na rynku detalicznym przedmioty. Rzadziej zdarza się kradzież tajemnic przemysłowych, np. stosowanych patentów czy nawet niezarejestrowanych rozwiązań technicznych.

Zabezpieczyć bazy


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane